Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” oferă elevilor de liceu oportunități pentru o carieră sigură în domeniul asistenței medicale prin organizarea lunară de întâlniri, în cadrul cărora sunt prezentate activităţi diverse.

Miercuri, 15 noiembrie 2017, liceenii au asistat la activități organizate cu ocazia zilei Porților deschise și au interacționat cu elevii și cadrele didactice din  școala noastră.

La eveniment au participat elevi din liceele bucureştene şi din zonele limitrofe: Școala Superioară Comercială „Nicolae Kretzulescu”, Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu”, Liceul Teoretic „Lucian Blaga”, Colegiul Național „Ion Neculce”, Colegiul Economic „Costin C. Kirițescu”, Colegiul Tehnic „Mihai Bravu”, Liceul Teoretic Hyperion, Liceul Tehnologic „Nikola Tesla”, Liceul Teoretic „Ion Ghica” Răcari (jud.Dâmbovița), Liceul Tehnologic „Iordache Golescu” Găești (jud. Dâmbovița), Liceul Tehnologic „Pamfil Șeicaru” Ciorogârla (jud. Ilfov).

 

Porțile școlii noastre s-au redeschis și elevii au avut astfel ocazia să cunoască cele 3 calificări profesionale prin participarea la concursul „Educația pentru sănătate – câștigul cel mai valoros”. Liceenii au fost provocați să răspundă la întrebări specifice celor 3 calificări ale școlii noastre: asistent medical generalist, asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare și asistent medical de farmacie.

Organizatorii acestei activități au fost doamna prof. Aurelia Șova – director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Anca Grecu – director adjunct, prof. Andreea Csolti ( șef Catedra de Nursing și Științe ), prof. Nicoleta Oprea, prof. Cristina Costache, prof. Anca Mihai, prof. Elena Păduraru, prof. Arina Cristea, prof. Iulia Leuciuc, prof. Gelu Costache, prof. Maria Dumitrică, prof. Raluca Kiyak, prof. Simona Radu, prof. Alice Ragazan. Elevii noștri s-au implicat în număr foarte mare în această activitate și au coordonat echipele de liceeni, oferindu-le informații despre școală și profesia de asistent medical.

 

Prof. Cristina Costache: „Activitatea calificării asistent medical generalist, desfășurată ȋn cadrul evenimentului Porți deschise, a presupus  prezentarea şcolii şi a fiecăreia dintre cele 3 calificări: asistent medical generalist, asistent medical de farmacie și asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare. Au fost prezentate și informații despre  viața de elev din școala noastră și despre profesia de asistent medical.

Concursul „Educaţie pentru sănătate – câştigul cel mai valoros” a avut întrebări legate de anatomia şi fiziologia corpului uman.

Câştigătorii  concursului s-au bucurat de premiile oferite din partea şcolii. Feed-back-ul primit ȋn urma activităţii a fost unul pozitiv, cu atât mai mult cu cât unii dintre elevii participanţi şi-au exprimat dorința de a se înscrie la şcoala noastră.”

Premianții concursului au fost:

Locul  I – Albu Maria Elena – Colegiul Tehnic „Mihai Bravu”

Locul II – Zuză Daniel – Colegiul Tehnic „Mihai Bravu”

Locul III – Zorzoană Edi – Colegiul Tehnic „Mihai Bravu”

 

Prof. Gelu Costache: „Ȋn prima parte a evenimentului Porți deschise am prezentat, împreună cu câţiva elevi din anul I, calificarea asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare, profesia de asistent medical – o profesie de viitor, informații despre şcoala noastră, precum şi elemente de prevenţie şi educaţie pentru o atitudine posturală corectă a adolescentului, predispus la deformări ale coloanei vertebrale. În cea de-a doua parte, am desfăşurat concursul „Educaţie pentru sănătate – câştigul cel mai valoros”, unde participarea entuziastă a fost la cote maxime, fiindu-ne dificil să departajăm trei câştigători.”

Totuși, câștigătorii sunt:

Brebu Marinus – Locul I, Liceul Teoretic „Lucian Blaga”

Dates Cătălin – Locul II, Liceul Teoretic „Lucian Blaga”

Ioniţă Cătălina – Locul III, Liceul Teoretic „Lucian Blaga”

 

Prof. Anca Mihai a prezentat liceenilor tehnici de prim ajutor. De asemenea, concursul cu întrebări i-a captivat pe elevi, care au fost foarte încântați de toate informațiile prezentate.

 

„În cadrul evenimentului Ziua Porților Deschise profesorii și elevii calificării asistent medical de farmacie au fost deosebit de încântați să primească vizita unui număr de treizeci de liceeni din București, elevi ai Colegiului Național „Ion Neculce” și ai Liceului Tehnologic „Nikola Tesla”.

Membrii catedrei, cadre medicale de specialitate – prof. Arina Cristea, prof. Elena Păduraru și prof. Iulia Leuciuc au organizat o sesiune de comunicări, menită să-i consilieze și să-i orienteze  pe tinerii oaspeți asupra alegerii unui program de studiu complex, care să le ofere la absolvire posibilitatea certă a exercitării profesiei  de  asistent de farmacie, la standarde foarte înalte.

 De asemenea, Simona Maria Coajă și Alexandra Ionașcu, eleve în anul II, în calitate de viitori asistenți de farmacie au interacționat cu tinerii liceeni, împărtășind acestora experiențe personale, dar mai ales oportunitățile de care beneficiază în cadrul școlii.

În încheierea activității, elevii au avut ocazia să-și verifice cunoștințele de cultură generală în domeniul medical în cadrul concursului organizat pe tema unui stil de viață sănătos. 

 Elevii au fost foarte interesați, au susținut membrii echipelor din care au făcut parte, au dovedit că dețin informații prețioase din domeniul farmaceutic, spre încântarea cadrelor didactice care au jurizat prestațiile concurenților.” – a afirmat echipa Catedrei de Farmacie.

 

prof. Raluca Brad

  

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 341

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes