Școala Postliceala Sanitară „Carol Davila” continuă să ofere elevilor de liceu perspective pentru o carieră în domeniul asistenței medicale prin organizarea lunară de întâlniri, în cadrul cărora sunt prezentate activităţi specifice.

Joi, 23 februarie 2017, liceenii au asistat la activități organizate cu ocazia zilei Porților deschise și au interacționat cu elevii și cadrele didactice din  școala noastră.

La eveniment au participat aproximativ 250 de liceeni din liceele bucureştene şi din zonele limitrofe: Liceul Tehnologic De Metrologie „Traian Vuia”, Liceul Tehnologic „Mircea Vulcănescu”, Școala Superioară Comercială „Nicolae Kretzulescu”, Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu”, Liceul Tehnologic „Dragomir Hurmuzescu”, Liceul Teoretic „Lucian Blaga”, Colegiul Național „Matei Basarab”, Colegiul Tehnic Feroviar „Mihai I”, Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”, Colegiul Tehnic „Media”, Liceul Teoretic „Decebal”, Colegiul Tehnic „Mihai Bravu”, Școala Centrală, Liceul Tehnic „Grigore Cerchez”, Colegiul Național „Victor Babeș”, Liceul Tehnologic „Sf. Pantelimon”. Liceul Tehnologic „Dumitru Dumitrescu” Buftea.

Porțile școlii noastre s-au redeschis și elevii au avut astfel ocazia să cunoască cele 3 calificări profesionale prin participarea la concursurile:

          „Om, Știință, Sănătate”– Calificarea Asistent Medical Generalist

          „Învață să previi”– Calificarea Asistent Medical de Farmacie

          „Kineto-Game!”– Calificarea Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie şi Recuperare.

Organizatorii acestei activități au fost doamna prof. Aurelia Șova, director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Maria Pârlog, director adjunct al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Violeta Zlota ( șef Catedra de Nursing și Științe, coordonator Proiecte și programe educative școlare și extrașcolare ), prof. Maria Pop, prof. Vasile Constantin ( șef Catedra Balneofiziokinetoterapie și Recuperare ), prof. Anca Grecu ( șef Catedra Farmacie ), prof. Nicoleta Oprea, prof. Roxana Constantinescu, prof. Elena Păduraru, dr. Elena Achim, prof. Arina Cristea, prof. Maria Dumitrică, prof. Raluca Kiyak, prof. Natalia Chitic, prof. Simona Radu, prof. Alice Ragazan, prof. Maria Baldovinescu, prof. Adina Preda, prof. Andreea Csolti.

Elevii noștri s-au implicat în număr foarte mare în această activitate și au coordonat echipele de liceeni, oferindu-le informații despre școală și profesia de asistent medical.

Prof. Violeta Zlota: „Am deschis larg porțile școlii, dar și pe cele ale sufletului pentru a oferi liceenilor posibilitatea unui pas spre cunoaștere, pentru a le arăta itinerariul unei profesii de succes. Suntem întotdeauna bucuroși să le fim gazde celor care poate mâine vor descoperi dorința de a fi părtași la educația pentru sănătate.”

Prof. Vasile Constantin: „Concursul – Om, Știință, Sănătate /  Învață să previi / Kineto-game – integrat pe toate calificările, s-a desfășurat pentru elevii participanți la Ziua Porților Deschise și a conținut întrebări de cultură generală, centrate pe cele trei calificări ale școlii, cu scopul de a le suscita acestora interesul pentru profesie și calificarea potrivită. Astfel, din grupurile de elevi au fost selectați câte 15 participanți, care au luat parte la trei runde de concurs în care au răspuns la întrebări legate de profesia de asistent medical generalist, asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare, masoterapie, anatomie, farmacie și profilaxie. Cei mai buni trei elevi din cele trei runde au intrat în etapa finală și printr-o probă eliminatorie s-a stabilit clasamentul concursului și au fost desemnați câștigătorii. Un lucru inedit s-a petrecut cu grupul de elevi de la Colegiul „Victor Babeș”. Aceștia, întrucât erau foarte bine pregătiți, s-au aflat la egalitate pentru mai multe runde consecutive. Datorită acestui fapt, comisia de concurs  a stabilit desfășurarea unei runde fulger. În această rundă, timp de două minute, cei trei finaliști au fost nevoiți să răspundă la un număr cât mai mare de întrebări. Locul 1 a fost obținut de cel care a răspuns la cele mai multe întrebări contra cronometru.”

Prof. Nicoleta Oprea: „Un număr foarte mare de elevi ai liceelor din București au dorit să ne cunoască direct la noi „acasă” în Ziua Porților Deschise. Au aflat despre diferite aspecte ale vieții de elev din școala noastră, depre cele 3 calificări profesionale, schimburile internaționale de experiență, partenerii de practică, meditațiile gratuite pentru BAC și, nu în ultimul rând, despre bursele acordate de viitorii angajatori elevilor merituoși, care se fac remarcați prin disciplină, punctualitate, seriozitate, implicare, cunoștințe. De asemenea, cu această ocazie, elevii din licee, viitori elevi ai școlii noastre, au cunoscut profesorii școlii și elevii voluntari participanți la activitate, viitorii lor colegi. Au avut ocazia să discute direct cu ei, au vizitat sălile de clasă, au participat la concursuri și au plecat acasă cu diplome, premii și cunoștințe noi, și în mod sigur cu dorința de a reveni. Vă așteptăm dragi viitori elevi!”

Mai jos relatăm câteva dintre impresiile liceenilor participanți la activitate:

„Am venit pentru că am fost curioși să aflăm lucruri noi. A fost un program educativ, interactiv. Suntem bucuroși să aflăm cât mai multe despre această școală. Abia așteptăm următoare activitate! Ne dorim să revenim!” ( Bota Alexandru, Munteanu Mircea, clasa a X-a, Școala Superioară Comercială „Nicolae Kretzulescu” )

„Ne-au plăcut întrebările de la concurs! Am aflat detalii interesante despre calificarea balneofiziokinetoterapie și sunt sigură că toate informațiile mă vor ajuta pentru dezvoltarea armonioasă a corpului.” ( Bucur Alexandra, clasa a XI-a, Școala Superioară Comercială „Nicolae Kretzulescu” )

„Mi-a plăcut mult. A fost o experiență frumoasă și mi-aș dori să vin să studiez la „Carol Davila”. Mă atrage acest domeniu al asistenței medicale, sunt și voluntar la Crucea Roșie, îmi place să ajut oamenii. Întrebările au fost interesante, unele au fost mai grele, dar a fost o ocazie să învăț lucruri pe care nu le știam.” ( elevă clasa a XI-a, Liceul Tehnologic „Dumitru Dumitrescu” Buftea )

„Mi s-a părut o idee foarte frumoasă organizarea acestui concurs. Am luat premiul al III-lea. Ne-a testat calitățile și cum reacționăm sub presiune, cât de repede gândim. A fost o idee foarte bună, reușită. ”( Băleanu Cristian, clasa a XII-a, Colegiul Național „Victor Babeș” )

„O idee la care nu ne așteptam.” O experiență foarte interesantă, mai ales că a fost totul interactiv. Nu mă așteptam să iau locul I. Mi-a plăcut pentru că s-au îmbinat cunoștințele de cultură generală cu cele de biologie și medicină. A fost foarte bine, o zi foarte interesantă.”

 ( Lepădatu Sergiu, clasa a XII-a, Colegiul Național „Victor Babeș” )

„Am venit pentru a afla mai multe detalii despre Școala „Carol Davila”. A fost o prezentare foarte bine structurată, care ne-a oferit informații de ajutor. M-a bucurat acest concurs, am câștigat premiul al II- lea.”

( Drăghici Mihai, clasa a XII-a, Colegiul Național „Victor Babeș” )

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 289

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes