Ziua Mondială a Educației

Iată că este momentul când adevăratele valori ale unei națiuni au șansa de a prinde din ce în ce mai mult contur. În acest context, Educația, parte a formării viitorului, este una dintre valorile care stau la baza dezvoltării noastre ca nație.

În data de 5 octombrie 2016 se aniversează 50 de ani de la definirea statutului educatorului conform recomandărilor făcute în 1966 de către UNESCO și Organizaţia Internaţională a Muncii privind condiţiile de muncă ale personalului didactic. Din 1994 această zi se sărbătoreşte în data de 5 octombrie în peste 200 de ţări, denumirea oficială fiind World Teachers’ Day în engleză sau Journée Mondiale des Enseignants în franceză. În mai multe țări, Zilele profesorilor sunt destinate a fi zile speciale de apreciere a cadrelor didactice. Unele dintre ele sunt sărbătorite la sfârșitul săptămânii, în timp ce altele sunt celebrate în timpul zilelor lucrătoare. La noi în școală vom aniversa Ziua Educației în cadrul cursurilor.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 140

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes