Ziua Internațională a Drepturilor Omului este sărbatorită în întreaga lume pe 10 decembrie.

Data a fost aleasă cu ocazia adoptării și proclamării de către Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite, la 10 decembrie 1948, a Declarației Universale privind Drepturile Omului.

Instituirea oficială a Zilei Drepturilor Omului datează însă din anul 1950, când Adunarea a adoptat Rezoluția 423, prin care invita toate statele membre, precum și orice alte organizații interesate, să sărbătorească această zi.

În acest an, Ziua Internaţională a Drepturilor Omului se desfăşoară cu mesajul „Stand up for someone’s rights today”. Nerespectarea drepturilor fundamentale ale omului reprezintă o problemă globală. În fiecare zi, asistăm la manifestări de intoleranță, ură, violență, mișcări extremiste în întreaga lume. Respectarea drepturilor omului trebuie să fie o preocupare și o responsabilitate pentru fiecare dintre noi.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 116

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes