Cea de-a doua zi a adus în discuție aspectele legate de managementul activităților în cadrul ENM. Vizita Universității Francisco de Vitoria, gazda conferinței din acest an, a uimit participanții prin multitudinea de laboratoare și săli de demonstrație cu care facultatea de nursing este dotată. De la manechine mecanice de ultimă generație, până la simularea activității dintr-un spital (primirea ambulanței-înregistrarea pacienților-triaj șamd).

La fel de interesantă a fost și vizita la spitalul Torrejon General Hospital. Este un spital ce funcționează printr-un parteneriat public-privat, între autoritățile locale și diverși furnizori de servicii medicale. Impresionant este accentul pe care spitalul îl pune pe intimitatea pacientului (saloane cu un singur pat) și pe importanța familiei/ aparținătorilor în recuperarea fizică și psihică a pacienților.

{gallery}stories/2016/14aprilieconfenm{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 191

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes