Consiliul de Administrație al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” a hotărât ca ziua de luni, 14 august 2023, să fie liberă.

Aceasta se adaugă la ziua de marți, 15 august 2023 (Adormirea Maicii Domnului), declarată oficial zi nelucrătoare, potrivit Codului Muncii.

Ce sărbătorim pe 15 august                                                                         

În calendarul creștin ortodox, pe 15 august se comemorează Adormirea Maicii Domnului sau Sfânta Maria Mare. Creștinii din toată lumea marchează trecerea Fecioarei Maria în Împărăția Cerurilor, iar în calendarul creștin ortodox este una dintre cele mai importante sărbători religioase de peste an.                                                                                                                                                                 

În România, pe 15 august celebrăm și Ziua Marinei. Sărbătorită pentru prima dată pe data de 15 august 1902, la bordul crucişătorului „Elisabeta”, Ziua Marinei Române a ajuns anul acesta la cea de-a 120-a aniversare. Ziua este marcată prin mai multe evenimente care se vor desfășura în orașele de pe litoralul românesc.

CAMPANIA DE ADMITERE 2023 – 2024 nu intră în vacanță!

Admiterea se face fizic sau online în baza dosarului și a unei scrisori motivaționale.                                                                              

Pentru admiterea fizic vă așteptăm la secretariatul școlii din str. Agricultori nr. 35, 37-39 (clădirea CODECS), parter, sector 2, București, MIERCUREA, între orele 10.00  – 14.00.   

Admiterea online se desfășoară în fiecare zi. Simplu, comod, din confortul casei tale accesezi site-ul școlii noastre și ești mai aproape de visul de a deveni asistent medical!                           

Din fața calculatorului, tabletei sau a telefonului, depui documentele solicitate și urmezi toți pașii necesari pentru înscriere.                                                                                                                                             

Vă așteptăm!

 

 prof. Raluca Brad

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 554

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes