Consiliul de Administrație al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” a hotărât ca ziua de vineri, 2 iunie 2023, să fie liberă.

Aceasta se adaugă la ziua de 1 iunie declarată oficial zi nelucrătoare, pentru a sărbători Ziua Internaţională a Copilului.

Luni, 5 iunie 2023, se va sărbători a doua zi de Rusalii și este zi nelucrătoare, conform Codului Muncii.

Sărbătoarea Rusaliilor, una dintre cele mai importante sărbători creștin ortodoxe ale anului, va avea loc duminică și luni, mai exact pe 4 și 5 iunie. Sărbătoarea Pogorârii Sfântului Duh are loc la 10 zile de la Înălţarea Domnului şi la 50 de zile de la Învierea Domnului, de aceea sărbătoarea se mai numeşte şi Cincizecimea. În a doua zi de Rusalii este sărbătorită Sfânta Treime.

Sărbătoarea Rusaliilor este considerată ca fiind ziua de naștere a Bisericii creștine. Aceasta este totodată ziua în care Duhul Sfânt s-a pogorât asupra Sfinților Apostoli, moment în care acesta le-a dăruit cele necesare pentru propovăduirea Evangheliei în toate zonele lumii.

Cursurile teoretice și stagiile clinice vor fi reluate începând de marți, 6 iunie 2023.

 

 

 prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 488

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes