Cu mic cu mare, elevi ai Colegiului Economic Costin C. Kirițescu au asistat astăzi, 18 aprilie  2016, la demonstrațiile susţinute de echipa de elevi  voluntari din anii I F si III B, F calificarea de asistent medical generalist din cadrul Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, sub coordonarea profesorilor de nursing Cristina Costache și Anca Mihai.
A fost prezentată oferta educațională a școlii, precum și tehnici de acordare a primului ajutor în cazul victimei inconștiente, în cazul obstrucționării căilor aeriene, în cazul hemoragiilor, arsurilor și în cazul entorselor, luxațiilor și fracturilor.

Echipa școlii noastre a fost asteptată cu mare nerăbdare, acest eveniment fiind deja intrat în tradiția colegiului, mărturie fiind și cererea mare de a asista a elevilor, atât din clasele terminale, cât și de cei din clasele gimnaziale.

Prof. Cristina Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 122

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes