O echipă de elevi voluntari ai Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, a participat, acordând primul ajutor la competițiile sportive din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Şcolar, conform parteneriatului încheiat cu Inspectoratul Şcolar al Municipiului București. 

Viitorii asistenți medicali, Călin Alexandra – anul I A, Dragu Gabriela Cristina – anul IR,   Moraru Tania Mihaela – anul IR, Tieanu Mariana – anul IR, Țuțuianu Corina -anul IR, coordonați de prof. Violeta Zlota, au învățat să acorde îngrijiri imediate elevilor de gimnaziu accidentați. Cazuistica, deşi de gravitate mică, a solicitat elevii sanitari să se implice cu responsabilitate pentru aplicarea bandajelor, administrarea unguentelor pe suprafața tegumentelor, fixarea articulațiilor entorsate, dezinfectarea excoriațiilor şi, nu în ultimul rând, pentru asigurarea suportului psihic al micilor sportivi.

Felicitări elevilor voluntari pentru ținută, atitudine și zâmbet!

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 135

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes