VoluntariatScoala noastra a agreat un nou parteneriat cu Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii

„Grigore Alexandrescu”, in scopul de a facilita posibilitatea de efectuare de catre elevii nostri a activitatilor de voluntariat in sectiile de pediatrie ale Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Grigore Alexandrescu”. 

Spitalul asigura cadrul necesar desfasurarii activitatilor de formare clinica a elevilor Scolii Sanitare Postliceale „Carol Davila” sub indrumarea stricta a cadrelor medicale din unitate (medici si asistenti medicali). Activitatile urmaresc pregatirea materialului necesar diferitelor interventii.

In paralel cu desfasurarea activitatilor de voluntariat in spital, se vor organiza in scoala seminarii de formare profesionala in domeniul Pediatriei, sustinute de cadre medicale specializate ale Spitalului „Grigore Alexandrescu”.

Doua grupuri de elevi ai Anului I B, calificarea BFT, au efectuat deja doua vizite in spital,  in 26 Decembrie 2012, de Craciun, si sambata, 19 ianuarie a.c.

Cei interesati sa se inscrie in acest program de voluntariat pot trimite un e-mail la adresa: aurelia.sova @ scoalacdavila.ro, in care sa specifice si programul pentru care opteaza: dimineata sau dupa-amiaza. 

Elevii Raluca Paunescu, Claudia Titirez, Elena Vlasceanu, Valentin Gheorghe si Madalina Chelu de la clasa I B BFT au desfasurat sambata trecuta, 19 ianuarie, activitati de voluntariat

la Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Grigore Alexandrescu” , in sectiile Urgente sugari si nou-nascuti si Internari pediatrice.
Pregatirea materialului moale pentru sterilizare (comprese , batiste, meșe) , prepararea solutiilor pentru tratamente, asistarea la aplicarea branulelor si a perfuziilor si la alte activitati de ingrijire medicala  ii ajuta pe elevi  sa constientizeze importanta profesiei  si in acelasi timp acestia beneficiaza  de explicatii suplimentare in terminologia medicala.

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 171

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes