Pe parcursul derulării probelor examenului de bacalaureat, echipe formate din cadre didactice și elevi au discutat cu numeroși liceeni despre oferta educațională a Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” și oportunitățile pe care le oferă pentru dezvoltarea unei cariere de succes în domeniul asistenței medicale.

Absolvenții de liceu au fost de asemenea încurajați  pentru a promova acest examen de maturitate.

Au fost discuții despre specificul profesiei, despre activitățile din şcoală, despre un viitor mai sigur.

 

Elevii Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, Languris Ionela (I C AGM), Radu Codruţa (I C AMG), Chiva Cristina (I C AMG), Mihăescu Cristian (I A AMG), Panait Andra (II F AMG), Ene (Mihăiţă) Leonida (III C AMG), Anghel (Trandafir) Anişoara (I C AMG), Vişan Adrian (III C AMG), au prezentat oferta educațională a școlii și aspecte din activitatea unui asistent medical elevilor din: Liceul Teoretic Hyperion, Colegiul Economic „Costin C. Kiriţescu”, Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu” şi Liceul Teoretic  „Marin Preda” din Bucureşti.

Elevii clasei I G AMG: Crînguș Denis, Vulpe Silvia, Linca Maria, Oltenacu Alexandra s-au întâlnit cu elevii Liceului de Metrologie Traian Vuia.

Alți elevi participanți: Aelenei Nicoleta (III A AMG), Țăranu Anca (II B AMG), Olaru Claudia, Vacarenco Cristina, Ștefan Lavinia Mădălina și Dinu Roxana (II J AMG), elevii clasei I D AMG: Vlad Mirela Georgiana, Dobrin Bianca Elena, Daboul Mustafa Marius, Vasiliniuc Vlad.

 

Elevii noștri participă voluntar la promovarea educației pentru sănătate, la orientarea tinerilor absolvenți de liceu către profesia de asistent medical, într-un moment în care sistemul sanitar din Europa are nevoie de cadre medicale bine pregătite.

 

Echipele au coordonate de către prof. Aurelia Șova, directorul Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” și cadrele didactice ale școlii noastre: prof. Costache Cristina, prof. Vlădescu Daniela, prof. Baldovinescu Maria, prof. Cenuşă Andreea, prof. Marcu Mioara, prof. Puşcaş Marilena, prof. Constantinescu Roxana, prof. Constantin Vasile, prof. Camburi Mircea, prof. Radu Simona, prof. Zlota Violeta, prof. Mocanu Elena, prof. Petrescu Eugenia, prof. Kiyak Raluca, prof. Ioniţă Alina, prof. Oprea Nicoleta, prof. Păunescu Adriana, prof. Chitic Natalia, prof. Anca Mihai, prof. Ghelţ Andrei, prof. Costin Larisa, prof. Cristea Arina.

 

Întreaga echipă, elevi și cadre didactice, sunt uniți de dorința comună de a continua ţelul doamnei Dr. Mioara Mincu, fondatoarea Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”,  acela de a dezvolta şi profesionaliza Educaţia pentru Sănătate.

 

De ce Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila”…

Dacă aveți chemare pentru a lucra cu oamenii în domeniul medical şi a face bine semenilor dumneavoastră, ŞCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ „CAROL DAVILA” vă oferă cea mai bună opţiune pentru a vă urma vocaţia şi a vă pregăti la cel mai înalt nivel!

 

Aveți oportunitatea de a urma:

–  Programe de pregătire conforme unui curriculum european

– Stagii de practică în cele mai bune spitale şi clinici de stat și private, centre de recuperare şi lanţuri de farmacii din Bucureşti

 

Puteți accesa:

– Burse de Excelenţă

– Burse de studiu internaţional

– Stagii de pregătire clinică în străinătate prin programe şi proiecte europene ( European Nursing Module, Erasmus + )

Suntem singura şcoală din Bucureşti membră a Modulului European de Nursing (încă din anul 1999), în cadrul căruia organizăm schimburi de experienţă împreună cu peste 30 de şcoli de nursing din Europa.

– La absolvire, şcoala vă oferă sprijinul pentru angajare atât în ţară, cât şi în străinătate, prin intermediul programelor şi parteneriatelor derulate.

 

CU SAU FĂRĂ BAC?

Puteți urma învăţământul postliceal cu sau fără BACALAUREAT Conform Legii nr. 1/2011, Art 44 (9).

 

 

OPORTUNITATE: MEDITAȚII GRATUITE PENTRU BACALAUREAT

Înscriți-vă acum pentru a vă rezerva locul la şcoală şi vă oferim MEDITAŢII GRATUITE pentru materiile alese la BAC. Lucrăm împreună şi în timpul celor trei ani de şcolarizare noi vă vom ajuta să promovați acest examen! Astfel, printr-un efort comun, obţinerea diplomei de BAC va fi mult mai ușoară, iar perspectivele dumneavoastră de angajare la finalizarea şcolii vor fi mai mari.                                                      

 

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 213

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes