Doamna prof. Aurelia Șova, director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, a fost invitată la emisiunea „Educația la putere”, transmisă de postul public de televiziune TVR 2.

În cadrul emisiunii, moderate de Monica Ghiurco, s-a discutat despre opțiunile pe care tinerii le au după ce termină 8 clase, respectiv după finalizarea studiilor liceale. România se confruntă tot mai des cu lipsa multor specialiști în domenii cheie cum ar fi construcțiile, agricultura, dar și în domeniul asistenței medicale.

Doamna director Aurelia Șova a vorbit despre oportunitățile pe care tinerii absolvenți de liceu le au dacă aleg profesia de asistent medical, foarte căutată pe piața muncii din țara noastră, dar și din Europa. Este cunoscută la nivel European nevoia acută de personal dedicat îngrijirilor de sănătate.

De asemenea, doamna Șova a subliniat beneficiile pe care le au elevii școlii noastre pe parcursul celor trei ani de studii. Aceștia au ocazia să participe la stagii clinice în spitale cunoscute din București, dar și la stagii practice derulate în cadrul unor schimburi internaționale de experiență prin programul Modulului European de Nursing sau Erasmus+.

Înregistrarea integrală a emisiunii poate fi urmărită accesând link-ul:

www.tvrplus.ro/emisiuni/educa%C8%9Bia-la-putere-199-20272

 

prof. Raluca Brad

 

sursa foto: www.tvrplus.ro/

 

 

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 273

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes