Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a organizat joi, 12 mai 2022, Conferința Comunității Medicale „Asistentul Medical – de la formare la angajare”, cu ocazia Zilei Internaționale a Asistenților Medicali.

Au fost prezenți participanți din domeniul medical, reprezentanți ai unităților sanitare de stat și private, SABIF (Serviciul de Ambulanță București-Ilfov), Direcția de Sănătate Publică, Inspectoratul Școlar al Municipiului București, Fundația Crucea Alb – Galbenă România, medici, asistenți medicali, reprezentanți ai lanțurilor de farmacii și clinicilor de recuperare medicală, cadre didactice ale școlilor sanitare.

Evenimentul a fost marcat în presă, fiind relatat de mai multe televiziuni, posturi de radio, publicații și agenții de știri.

Vă invităm să urmăriți știrea integrală transmisă de postul Național TV și declarația domnului prof. univ. dr. Alexandru Ioan Mincu, Preşedinte al Consiliului de Administrație al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” și al Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu, accesând următorul link:

https://www.nationaltv.ro/stiri/ziua-internationala-a-asistentului-medical?fbclid=IwAR2Y7FdVSAvbjD9A5A4GXvjRhyZ84jr2LlcVAS2_pCqIsbnaL7G5mVZcJ8M

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 198

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes