În prag de primăvară, dar şi cu ocazia Zilei Internaţionale a Femeii, care se sărbătoreşte în fiecare an pe data de 8 Martie, profesori şi elevi ai Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila” din Bucureşti şi ai Şcolii Gimnaziale „Dr. Mioara Mincu” din Conteşti au vizitat Centrul de Asistenţă pentru vârstnici din satul Mereni, jud. Dâmboviţa.

Din dorinţa de a le sărbători pe beneficiarele Centrului de Asistență, dar şi pentru a aduce un zâmbet şi o alinare tuturor celor prezenţi, am sosit cu daruri, dulciuri, cântece, voie bună şi am fost primiţi cu bucurie, iubire şi îmbrăţişări calde.

Am simţit încă o dată câtă nevoie au cei de lângă noi de generozitate şi atenţie.

Dragostea faţă de semeni o simţim în gesturi mărunte, într-un zâmbet, într-o floare oferită cu drag, în dorinţa de a ajuta, de a aduce un strop din pacea, liniştea şi bucuria care pot atinge sufletul unui OM în mod unic, ca un dar al lui Dumnezeu.

 

prof. Cristina Costache

foto: Vlad Năstase (clasa I C – AMG)

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 104

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes