Odată cu sosirea toamnei, a început și un nou an şcolar plin de aşteptări la Şcoala Gimnazială „Dr. Mioara Mincu” din Conteşti, județul Dâmboviţa.

Bobocii aflaţi la început de drum, cu cele mai mari emoţii, dar şi ceilalţi elevi şi profesori au trecut pragul locului pe care îl vor numi „acasă”. Căci, pentru câteva ore, şcoala este „casa cunoaşterii”.

La eveniment, ca în fiecare an, a fost prezentă şi şcoala noastră, care sprijină visurile acestor copii prin parteneriatul pe care l-a dezvolat de mai mulți ani cu Şcoala Gimnazială „Dr. Mioara Mincu”.

prof. Cristina Costache

 

Buchete multicolore de flori, zumzetul vesel al elevilor reîntorși la școală, părinţi înarmaţi cu aparate foto, profesori nerăbdători să-şi reîntâlnească elevii, invitaţi de onoare, discursuri şi slujba oficiată de preoţii parohi, aşa a arătat luni, 13 septembrie 2021, curtea Școlii Gimnaziale ,,Mioara Mincu” din Conţeşti, care şi-a deschis porţile pentru un nou an şcolar.

Şcoala şi-a primit elevii într-o atmosferă de sărbătoare, iar restricțiile impuse de pandemie nu au împiedicat bucuria revederii colegilor. Rumoarea ce trona în curtea şcolii a fost întreruptă de clinchetul argintiu al clopoţelului care anunţa că vacanţa s-a terminat şi un nou an şcolar este gata să înceapă.

Profesori, părinţi, bunici şi elevi au ascultat şi intonat imnul de stat al României, urmat de Te-Deum-ul și discursul domnișoarei viceprimar, Georgeta Alexandrescu.

Ca de fiecare dată, ne-am bucurat de prezența unor oameni dragi sufletului nostru, reprezentanții Fundației Umaniste „Dr. Mioara Mincu” și ai Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, doamnele profesoare Cristina Costache și Anca Mihai. Acestea au fost însoțite de elevi ai Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu” și ai Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” din București.

Prin grija domnului președinte al Fundației, prof. univ. dr. Alexandru Ioan Mincu, elevii școlii noastre au primit, ca de fiecare dată, mici daruri la început de an școlar.

Festivitatea de deschidere a anului școlar 2021 – 2022 s-a încheiat cu discursul domnilor directori ai unităţii şcolare, Daniel Alexandru și Lucica Nicolae, care le-au urat celor prezenţi mult succes şi rezultate şcolare foarte bune.

prof. Alina Radu – consilier educativ

Şcoala Gimnazială „Dr. Mioara Mincu” – Conteşti, județul Dâmboviţa

 

Parteneriatul public – privat, menit să genereze schimbări pozitive în învățământul din mediul rural, încheiat între școala noastră și Școala Gimnazială „Dr. Mioara Mincu” din Conțești continuă şi pe parcursul anului școlar 2021 – 2022, colaborarea dintre cele două instituții partenere fiind o onoare şi o datorie de suflet. Doamna  Dr. Mioara Mincu, fondatoarea Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, şi-a legat întreaga sa viaţă, atât personală, cât şi profesională, de comuna Conţeşti, ca o adevărată fiică a acestui sat.

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 262

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes