Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” organizează joi – 14 iunie 2018, în Parcul Obor, între orele 10.00 – 18.00, activitatea de testare gratuită a valorilor tensiunii arteriale.

Activitatea marchează și Ziua Mondială a Donatorului de sânge, sărbatorită în fiecare an la data de 14 iunie.

Prin organizarea acestui eveniment venim în folosul comunităţii prin promovarea Educaţiei pentru Sănătate şi oferirea unor servicii medicale gratuite: măsurarea tensiunii arteriale și indicaţii profilactice privind bolile cardiovasculare şi metabolice. De asemenea, evenimentul are și rolul de a responsabiliza populația cu privire la importanța deosebită a donării de sânge.

Elevii voluntari ai școlii noastre sunt însoțiți și coordonați de responsabilii activității, prof. Cristina Costache și prof. Anca Mihai. Coordonatorul activității este doamna director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Aurelia Șova.

Vă așteptăm!

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 485

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes