Liceenii de la Colegiul Național „Ion Neculce” au asistat la demonstrațiile susţinute de echipa de elevi voluntari ai Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” formată din: Languris Ionela, Radu Codruța, Turceac Anca, Păsăroiu Simona, Soare Georgiana, Chiva Cristina ( clasa  I C-AMG ), Dumitru Alexandra, Ion Georgiana ( clasa II G – AMG ), sub coordonarea profesorilor Andreea Cenușă și Marilena Pușcaș.

Au fost prezentate oferta educațională a școlii, aspecte ale vieții de elev și tehnici de acordare a primului ajutor: poziția laterală de siguranță, resuscitarea cardio-respiratorie, manevra Heimlich. Elevele Coajă Simona, Ionașcu Alexandra ( clasa I B – AMF ) au prezentat lucrarea cu tema „Energie pentru performanța fizică și intelectuală”. 

„Am fost primiți cu mare interes de elevii liceeni, care au participat cu entuziasm la activitățile de prim ajutor”, a declarat profesor Andreea Cenușă.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 142

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes