Miercuri, 13 februarie 2019, profesori şi elevi ai claselor a XI-a şi a XII-a de la Colegiul Tehnic Energetic din Bucureşti au asistat la mai multe prezentări cuprinzând oferta educaţională a şcolii noastre, profesia de asistent medical, marile boli ale secolului, dar şi tehnici de acordare a primului ajutor în cazul victimei inconştiente, în cazul obstrucţionării căilor aeriene, în cazul hemoragiilor şi arsurilor.

Acţiunea din cadrul proiectului „Învăţaţi să ajutaţi” a fost susţinută de elevi ai claselor I C, I D, II C şi III D, calificarea AMG, coordonaţi de prof. Anca Mihai şi prof. Cristina Costache.

Elevii liceeni, prezenţi în număr foarte mare, s-au implicat în activităţile de prim ajutor, vădit interesaţi să afle tehnici şi informaţii noi. 

Feed-back-ul primit ȋn urma activităţii a fost unul pozitiv, cu atât mai mult cu cât unii dintre elevii participanţi şi-au exprimat dorinţa de a se înscrie la şcoala noastră pentru a urma o carieră în domeniul medical.

 

prof. Cristina Costache 

foto: Vlad Năstase (clasa I C – AMG)

 

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 87

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes