Programul 2016-2017 de schimburi European Nursing Module (ENM) s-a lansat astăzi, 10 octombrie, în prezența elevilor școlii, a profesorilor, precum și a oaspeților noștri veniți din Belgia și Spania prin programul de schimburi ENM timp de două săptămâni în cadrul Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila”. 

Le-am urat astăzi bun-venit studenților: Aline Kostene din Karel de Grote University College, Belgia, Arnau Boti și Carolina Rodenas din Universidad Rovira I Virgili Escol d”Infermeria, Spania, Estela Lopez și Tania Leon din Universidad Francisco de Vitoria, Madrid Spania – care au documentat cu informații despre România – dar au venit la noi în școală prin programul susținut de către European Nursing Module să cunoască mai mult despre sistemul medical din țara noastră. 

Oaspeții noștri au fost întâmpinați de elevii școlii care se vor strădui să le fie bune gazde zi de zi, profesorii de nursing – îndrumători în stagiile clinice care vor urma, precum și de conducerea școlii noastre reprezentate de către doamna director Aurelia Șova și doamna Maria Pârlog, director adjunct. Doamna Larisa Costin, responsabil de programele internaționale, precum și profesorii de nursing doamna Violeta Zlota, șef de catedră de Nursing și științe, și doamna Raluca Brad au prezentat câteva date despre sistemul de sănătate din România, precum și informații despre cultura națională și locuri celebre de vizitat în România.

Le urăm încă o dată ” Bun Venit!” și le dorim să se bucure de această experiență europeană în școala noastră, așa cum și elevilor noștri participanți le dorim să se îmbogățească cu prietenia și experiențele oaspeților din Spania și Belgia – de această dată.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 123

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes