Luni, 06 martie 2023, ora 12:30, sediul CODECS, sala 500B, va avea loc prima întâlnire din cadrul schimbului de experiență EUROPEAN NURSING MODULE (ENM) din această primăvară.

Sunt invitați să participe elevii și cadrele didactice care doresc să interacționeze cu cei 8 studenți sosiți din Spania și Elveția:

 • Elena Castro García, Universidad Francisco de Vitoria, Madrid, Spain
 • Lucía Craviotto Losada, Universidad Francisco de Vitoria, Madrid, Spain
 • Maria Martin, Universidad Francisco de Vitoria, Madrid, Spain
 • Irene Pino Bueno, Universidad Francisco de Vitoria, Madrid, Spain
 • Joelle Fabienne Elmer, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland
 • Sarah Wipfli, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland
 • Sara Hofer, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland
 • Amelia Bronner, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland

Vor avea loc discuții pe teme legate de sistemele de sănătate, profesia de asistent medical și învățământul sanitar.

Oaspeții noștri vor desfășura în următoarele două săptămâni un program de instruire clinică alături de elevii școlii la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila”, Maternitatea Polizu și Spitalul Medicover.

De asemenea, vor avea diverse ocazii să cunoască tradițiile și cultura noastră printr-un program diversificat ce va include și vizite la obiective turistice: Palatul Parlamentului, Muzeul Satului, Centrul istoric al Bucureștiului, excursii.           

Pe site-ul și pagina de Facebook a școlii veți găsi detalii despre activitățile din cele două săptămâni.

Tot în această perioadă, 06 – 17 martie 2023, cinci elevi ai școlii noastre vor pleca în schimbul de experienţă ENM în Elveția și Belgia, după cum urmează:

 • Ioana Amorțitu (Damian), 2 H AMG, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland
 • Mihaela Claudia Dumitrescu (Dordea), 2 i AMG, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland
 • Alexandru Ștefan, 2 i AMG, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland                                                             
 • Valentina Scurtu (Calomfir), 3 B AMG, Zurich University of Applied Sciences, Winterthur, Switzerland                                      
 • Simona Vlad, 2 J AMG, AP University College, Antwerp, Belgium     

Zilnic vor realiza un jurnal de practică conform obiectivelor de nursing specifice anului de studiu; de asemenea, vor oferi detalii despre experiența lor personală și profesională.                                                                 

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” este printre puţinele şcoli care oferă elevilor posibilitatea interacţiunii cu studenți din alte ţări, fie prin participarea la schimburile de experienţă, fie prin contactul pe care îl realizează cu studenţii în timpul activităţilor din şcoală. În cadrul Comisiei de proiecte şi parteneriate internaționale se desfășoară mai multe activităţi cu specific internațional. Cea mai importantă activitate este conturată de Modulul European de Nursing (ENM).                                                                                                                           

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a fost prima școală din România care a devenit membru al Modulului European de Nursing – European Nursing Module (ENM), din anul 1999.                                                                                                                                                      

Școala este activă în cadrul ENM încă de atunci, organizând anual 3 schimburi de experiență pentru elevi: în lunile octombrie, martie şi mai. În aceste perioade școala oferă BURSE pentru cei mai buni elevi ai școlii, care pentru două săptămâni vor efectua stagii de instruire clinică în cele mai bune şcoli de nursing și unități sanitare din Europa. În acelaşi timp, organizează activităţi pentru procesul de instruire clinică şi activităţi culturale pentru studenții străini care ne vizitează şcoala.                                                                                                                                 

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a organizat Conferința anuală a Modulului European de Nursing – European Nursing Module (ENM) în anul 2004, urmând să organizeze și în 2024 acest eveniment important.

 

prof. dr. Andreea Csolti

responsabil Relații și Proiecte internaționale, coordonator European Nursing Module

 

prof. Raluca Brad

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 509

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes