Al doilea schimb de experiență din cadrul European Nursing Module ( ENM ) din acest an școlar a debutat luni, 6 martie 2017, cu întâlnirea dintre cadrele didactice, elevii noștri și cei 13 studenți sosiți din Norvegia, Elveția și Spania.

                                                

Doamna prof. Larisa Costin, coordonator al Comisiei Proiecte și Programe Internaționale: „Ne bucurăm să vă avem alături de noi! Timp de două săptămâni va fi un program care ne va ajuta să ne cunoaștem mai bine, să aflăm lucruri noi despre sistemele de sănătate, tradițiile și cultura  din țările noastre. Prima zi a acestui schimb de experiență vă oferă deja ocazia, prin intermediul prezentărilor la care veți asista, să aflați informații noi despre România și obiectivele noastre turistice, despre Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila”, despre sistemul sanitar românesc și profesia de asistent medical.”

 

Doamna prof. Aurelia Șova, directorul Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”: „Bine ați venit în România! Bine ați venit în școala noastră! Știu că este prima zi a acestui schimb de experiență și mai aveți nevoie de timp pentru a vă obișnui, dar sunt convinsă că vă veți adapta și veți participa cu plăcere la activitățile din program. Noi vă vom fi alături, vă vom sprijini! Doamna Larisa Costin, profesorii de nursing, elevii noștri vă vor ajuta și vă vor însoți atât în stagiul clinic, cât și în timpul liber. Vă doresc să aveți parte de o experiență frumoasă și aștept impresiile voastre la finalul celor două săptămâni! Mult succes!”

 

Doamna prof. Maria Pârlog, director adjunct al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” a interacționat cu studenții străini și a punctat câteva elemente importante: rolul asistentului medical în sistemul sanitar românesc versus țările de proveniență ale oaspeților noștri, autonomia asistentului medical, diferențe și asemănări în desfășurarea stagiilor clinice.

 

Au urmat două prezentări susținute de doamna prof. Raluca Brad, prima a fost despre țara noastră, care le-a stârnit curiozitatea și în același timp dorința oaspeților noștri de a vizita România. Cea de a  doua a oferit o imagine de ansamblu asupra sistemului de sănătate românesc și informații despre școala noastră.

 

Pentru că ne aflăm la începutul primăverii, doamna prof. Violeta Zlota a vorbit despre însemnătatea Mărțișorului la români, despre legendele și valoarea simbolistică a acestei tradiții .

Doamna prof. Violeta Zlota, șef Catedra de Nursing și Științe: „Tradițiile la români își au rădăcinile în profunzimile sufletului lor. Diversitatea acestora denotă nevoia românului de a celebra momente reprezentative ale vieții, dorința acestuia de a oferi bucurii. Mărțișorul, simbol al primăverii, al renașterii, al bucuriei, fir alb împletit cu fir roșu, se oferă femeilor în semn de vestitor al primăverii. La noi, primăvara este mereu început, este triumful soarelui și al vieții, este prilej de speranță și zâmbet. Vă oferim cu drag un mărțișor realizat de elevii noștri și o diplomă de participare la bucuria primăverii românești.”

 

În finalul evenimentului de azi, doamna prof. Maria Pop a vorbit despre profesia de asistent medical  și despre Proiectul „Învățați să ajutați”, în cadrul căruia echipele școlii noastre prezintă tehnici de prim ajutor  elevilor din liceele partenere.

Echipa formată din elevele: Dana Balcan ( clasa III A – AMG ), Raluca Sandu, Alexandra Alda și Leontina Danci ( clasa II B – AMG ) a exemplificat următoarele tehnici: Poziția laterală de siguranță, Resuscitarea cardio-respiratorie și Manevra Heimlich. Apoi, i-a invitat pe colegii lor din străinătate să execute împreună manevrele. Activitatea i-a antrenat pe toți cei prezenți, concluzia primei întâlniri fiind că nursing-ul este un limbaj universal.

 

Doamna prof. Larisa Costin a prezentat programul din următoarele două săptămâni, ce va cuprinde: instruire clinică în spitale de stat și private, sub coordonarea profesorilor de nursing: Maria Pârlog, Violeta Zlota, Mirela Avram, Cristina Costache, Anca Mihai, Daniela Vlădescu, Raluca Brad; de asemenea, vor avea loc vizite la obiectivele turistice din București. Prin acest program se dorește realizarea obiectivelor ENM ce vizează sesizarea diferențelor referitoare la sistemele sanitare, dezvoltarea abilităților de comunicare și relaționare, dezvoltarea conceptului de multiculturalitate.

 

Elevele şcolii noastre: Deaconescu Bianca ( clasa II D – AMG ) – Universidad Francisco de Vitoria Madrid (Spania), Ivancia Maria  ( clasa II B – AMG ), Mircea Mariana ( clasa II P – AMG ), Panait Andra ( clasa II F – AMG ), Mincu Mihaela ( clasa III C – AMG )   – Zurich University Of Applied Sciences Winterthur (Elveția), participante în schimbul de experienţă ENM, ne-au anunțat că au ajuns cu bine la destinație. În zilele următoare ne vor oferi detalii despre experiența lor.

( prof. Raluca Brad )

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 157

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes