Vineri, 24.04. 2015, două echipe de elevi voluntari au participat la activitatea de acordare a primului ajutor în cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, Competiția de Atletism gimnaziu și liceu desfăşurată în incinta Complexului Sportiv „Iolanda Balaș”.

Elevii au avut, încă o dată, prilejul să aplice tehnici învățate la școală, acordând ajutor accidentaților. Deprinderile de a îngriji entorse, întinderi musculare, crampe musculare, plăgi sau de a oferi suport psihic au fost exersate în plan real și îmbunătățite.

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” din București a fost reprezentată cu responsabilitate și mândrie de elevii participanți: Andreea Bratu, Diana Cazacu, Paula Jufă, Amina Neagu din anul IG și de Carmen Raduță, Alina Ivan, Gabriel Galagan, Daniel Tudorie, Liviu Onel, anul IIID, coordonați de prof. Violeta Zlota.

 

{gallery}/stories/2015/sport-si-sanatate{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 469

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes