Ritmul circadian: starea de veghe – somn

Organismul uman este un sistem deschis, hipercomplex, cu autoreglare, care funcţionează după nişte patternuri şi scheme ciclice incluse în termenul generic de bioritm. Ciclurile tuturor proceselor din organism fac obiectul unei discipline recente numită cronobiologie. Unul dintre ritmurile circadiene, ritm zilnic (din latinescul circus = ciclu, dies = zi) este ciclul veghe–somn.

Fiecare individ are ciclul propriu de somn, în funcţie de mai mulţi factori precum: factori genetici şi organici, factori psihologici şi factori sociali. Patternul de somn se formează prin obişnuinţă. Iată de ce atunci când o persoană schimbă fusul orar îi este afectat somnul.

Somnolenţa

Un adult sănătos doarme în medie 6-8 ore pe zi. Restul timpului, în starea vigilă, dispune de funcţia de concentrare a atenţiei şi de capacitatea de a presta diferite activităţi. Atunci când ciclul de somn este perturbat, fără alte cauze, apărând fragmentări ale somnului, prelungiri ale perioadei de adormire însoţite de fatigabilitate, scăderea capacităţii de concentrare şi somnolenţă pe perioada stării de veghe, trebuie să luăm în calcul o afecţiune de tip cardiometabolic.

Desigur, somnolenţa, ca simptom subiectiv, poate fi apreciată numai ca urmare a propriei aprecieri a pacientului. Astfel s-a născut nevoia unui instrument de lucru care să obiectiveze cât de cât acest simptom. Specialiştii de la University of Maryland Medical Center au elaborat o scală pentru evaluarea somnolenţei, Scala de Somnolenţă Epworth (Epworth Sleepiness Scale).

Scala de somnolenţă Epworth

Cât de probabil este să aţipiti sau să adormiţi (spre deosebire de doar senzaţie de oboseală) în următoarele situaţii?

Utilizaţi următoarea scală pentru a evalua şansele de a moţăi în următoarele situaşii:

Situaţie
(Se referă la obisnuinţele zilnice. Chiar dacă nu aţi făcut unele dintre aceste lucruri recent, încercaţi să va imaginaţi modul în care v-ar fi influen
ţat).

Şanse de moţăială

0 = nu se evalueaza

1 = uşoare şanse de motaiala

2 = şansă moderată de moţăială

3 = şansă mare de moţăială

Şedinţă şi lectură

Vizionarea programelor TV

Şedinţă, inactivitate, într-un loc public

Ca pasager într-o maşină pentru o ora

Culcat după-amiaza

In şedinţă, vorbind cu cineva

Sedinţa, în linişte după un prânz fără alcool

Într-o maşină, în timp ce s-a oprit pentru câteva minute în trafic

Total Total

Analiză de scor

  • Scor între 1-6: somn suficient şi odihnitor
  • Scorul între 4-8: (punctajul mediu) tendinţă de a fi somnolent în timpul zilei
  • Scorul între 9-15: somnolent (este bine să solicite sfatul medicului)
  • Scor de 16 sau mai mare: somnolent periculos (ar trebui să ceară sfatul medicului)

Această scală poate fi un instrument util pentru asistentul medical în procesul de nursing.

Prof. MARIA PÂRLOG

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 43

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes