Patru eleve ale scolii sanitare „VIA University College” din Silkeborg, Danemarca vor face o prezentare a sistemului de sanatate si educatie din Danemarca.

Potrivit unui comunicat de presa, in perioada 4 octombrie – 14 octombrie 2010 scoala Sanitara Postliceala „Carol Davila” este gazda primului schimb international de elevi din cadrul Modulului European de Nursing (ENM) din anul scolar 2010-2011.

Lotte Bloch Mortensen, Jane Justesen, Pernille Andersen Brosted si Sanne Winther Jensen au efectuat un stagiu de practica in mai multe spitale din Bucuresti (Spitalul de Urgenta, Spitalul Colentina, Spitalul Cantacuzino, Grigore Alexandrescu, Spitalul Elias) si au participat, de asemenea, la orele organizate in cadrul scolii Sanitare Postliceale „Carol Davila”.

„Perioada de selectie si pregatire a elevilor a devenit din ce in ce mai stricta, ceea ce a condus la cresterea calitatii schimbului. Asteptarile noastre de la aceste schimburi de experienta au crescut comparativ cu anii trecuti, iar experienta acumulata pana in prezent ne ajuta acum in indeplinirea obiectivelor. Ne-am propus sa ridicam standardul de educatie al scolii noastre la nivel european si suntem mandri ca putem sustine si dezvolta relatii internationale cu tari precum Danemarca, Norvegia, Suedia, Elvetia etc. in folosul elevilor, dar si pentru promovarea sitemului roman de educatie si sanatate”, a explicat Prof.Maria Parlog, coordonator ENM.

Scopurile principale ale acestui modul sunt: dezvoltarea conceptului de cultura internationala si a diferentelor care exista intre tarile membre ENM, incurajarea elevilor in a dobandi o experienta practica foarte vasta, motivarea lor pentru a practica meseria de asistent medical la standarde europene si totodata sustinerea elevilor in dobandirea si impartasirea unor cunostinte si a unei experiente multiculturale.

____________________

Acest articol a fost publicat si pe:

Sfatul Medicului

Agerpres

Pagina Medicala

Pagina Medciala v 2

Imedic

Nuizer

News.ro


Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 380

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes