Îți dorești să afli mai multe despre un sistem de sănătate performant din Europa? Vrei să urmezi o carieră în străinătate? Ai ocazia să participi la schimbul de experiență European Nursing Module (ENM)!

Pentru 2 săptămâni vei beneficia de stagii clinice în cele mai mari spitale din Europa și cursuri teoretice la universități de profil; de asemenea, vei interacționa cu studenți din alte țări, în funcție de alegerea ta.

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” organizează JOI – 20.10.2022, selecția elevilor în vederea participării la schimbul de experiență European Nursing Module (ENM) din luna martie 2023.

Pot participa elevii din anii II și III, calificarea asistent medical generalist.       

Pentru înscriere te vei adresa doamnei prof. Alina Ioniță, la adresa de e-mail: 

alina.ionita@scoalacdavila.ro  până miercuri, 19.10.2022, orele 22.00.

Selecția va avea loc JOI – 20.10.2022, începând cu orele 13.00, sediul Viitorului, etaj 3, sala B 12.

Documente necesare înscrierii: 

1. CV Europass (în limba engleză);

2. Scrisoare de motivație (în limba engleză);

3. Recomandare de la profesorul diriginte și / sau de la profesorul de nursing, după caz; 

4. Documente care atestă participarea la stagiile clinice (foi de prezență și apreciere), din anul de studiu anterior și din anul în curs.

Criterii de selecție: 

1. Cunoștințe de specialitate din modulele Nursing General I, Nursing General II;

2. Limba engleză – nivel B 1; 

3. Abilități de comunicare asertivă, abilități de lucru în echipă, motivația de perfecționare continuă, cunoștințe de utilizare a calculatorului;       

4. Calificativul FB la stagiile clinice.

Facilități:

– Stagiu de instruire clinică de 2 săptămâni într-un sistem de sănătate performant;

– Posibilitatea de a alege țara pentru desfășurarea schimbului de experiență (din lista de parteneri disponibilă);

– Certificat de efectuare a stagiului de instruire clinică semnat de partenerul internațional;

– Îmbunătățirea cunoștințelor de limbă engleză;

– Dezvoltare profesională și personală.

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” este printre puţinele şcoli care oferă elevilor posibilitatea interacţiunii cu studenți din alte ţări, fie prin participarea la schimburile de experienţă, fie prin contactul pe care îl realizează cu studenţii în timpul activităţilor din şcoală. În cadrul Comisiei de Proiecte şi Parteneriate internaționale se desfășoară mai multe activităţi cu specific internațional. Cea mai importantă activitate este conturată de Modulul European de Nursing (ENM).

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” este prima școală din București care a devenit membru al modulului, activând din anul 1999.

În fiecare an şcolar, activitatea din cadrul ENM se desfăşoară în 3 perioade: octombrie, martie şi mai. Timp de două săptămâni, elevii efectuează stagii de instruire în cele mai bune şcoli de nursing și spitale din Europa. În acelaşi timp, școala noastră organizează activităţi pentru procesul de instruire clinică şi activităţi culturale pentru studenții străini care participă la schimbul de experiență în România.

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a organizat Conferința anuală a Modului European de Nursing – European Nursing Module (ENM) în anul 2004, urmând să organizeze și în 2024 acest eveniment internațional important.

 

prof. dr. Andreea Csolti

director adjunct

responsabil Relații și Proiecte internaționale, coordonator European Nursing Module

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 282

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes