Spuneți DA unui nou schimb de experiență în cadrul Modulului European de Nursing (European Nursing Module – ENM)! 

Vă invităm să vă înscrieți la selecția pentru participarea la schimburile de experiență din luna mai 2022!  Pentru 2 săptămâni veți beneficia de stagii clinice și cursuri teoretice în cele mai mari spitale din Europa, veți interacționa cu studenți din alte țări, în funcție de alegerea voastră.

Se pot înscrie elevii din anii II și III, calificarea asistent medical generalist.  

Pentru înscrieri vă  rugăm să vă adresați coordonatorului European Nursing Module al școlii noastre, prof. Alina Ioniță, la adresa de e-mail: 

alina.ionita@scoalacdavila.ro până luni – 20.12.2021, ora 10.00. 

Selecția va avea loc luni – 20.12.2021, la sediul școlii – Catedra de Nursing, începând cu ora 13.00. 

Documente necesare înscrierii: 

1. CV Europass (în limba engleză);

2. Scrisoare de motivație (în limba engleză);

3. Recomandare de la profesorul diriginte; 

4. Recomandare de la profesorul de nursing; 

5. Documente care atestă participarea la stagiile clinice (fișe de apreciere, foi de prezență).

Criterii de selecție: 

1. Cunoștințe de specialitate din modulele Nursing General I, Nursing General II;

2. Limba engleză – nivel B 1; 

3. Cunoștințe de utilizare a calculatorului;

4. Abilități de comunicare asertivă, de lucru în echipă, motivația de perfecționare continuă;

5. Calificativul FB la stagiile clinice din anul anterior de studiu. 

 Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” este printre puţinele şcoli care oferă elevilor posibilitatea interacţiunii cu studenți din alte ţări, fie prin participarea la schimburile de experienţă, fie prin contactul pe care îl realizează cu studenţii în timpul activităţilor din şcoală. În cadrul Comisiei de Proiecte şi Parteneriate internaționale se desfășoară mai multe activităţi cu specific internațional. Cea mai importantă activitate este conturată de Modulul European de Nursing (ENM).

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” este prima școală din București ce a devenit membru al modulului, activând din anul 1999.

Elevii noștri au fost SINGURII din reţea care au beneficiat constant de BURSĂ DE STUDIU, în valoare de 350 EURO, din partea şcolii.

În fiecare an şcolar, activitatea din cadrul Modulului European de Nursing (ENM) se desfăşoară în 3 perioade: octombrie, martie şi mai. În aceste perioade școala oferă BURSE pentru cei mai buni elevi ai școlii, care pentru două săptămâni vor efectua stagii de instruire clinică în cele mai bune şcoli de nursing din Europa. În acelaşi timp, organizează activităţi pentru procesul de instruire clinică şi activităţi culturale pentru studenții străini care ne vizitează şcoala.  

 

prof. Alina Ioniță

coordonator Proiecte și Programe Internaționale, responsabil European Nursing Module (ENM)

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 187

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes