Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” demarează în perioada următoare o serie de activități legate de selecția elevilor în vederea participării la schimbul de experiență European Nursing Module – ENM.  

Prin Comisia de Proiecte şi Parteneriate internaționale, școala noastră desfășoară numeroase activităţi în colaborare cu parteneri de la școlile și universitățile de nursing cele mai importante din Europa. Elevii au astfel posibilitatea interacţiunii cu studenți din alte ţări, prin participarea la schimburile de experienţă, prin contactul pe care îl realizează cu aceștia în timpul activităţilor din şcoală.

Cea mai importantă activitate a acestei comisii este reprezentată de schimburile de experiență din cadrul Modulului European de Nursing ( ENM ).

„Școala „Carol Davila” este prima școală din Bucureşti care a devenit membru al modulului, activând din anul 1999, iar elevii şcolii noastre au fost singurii din reţea care au beneficiat constant de BURSĂ DE STUDIU, în valoare de 350 EURO, din partea şcolii.

În fiecare an şcolar, activitatea din cadrul ENM se desfăşoară în 3 perioade: octombrie, martie şi mai. În aceste perioade școala oferă BURSE pentru cei mai buni elevi, care vor efectua, timp de 2 săptămâni, stagii de instruire clinică în cele mai bune şcoli de nursing din Europa” – ne-a precizat d-na prof. Larisa Costin, coordonator Proiecte și Programe Internaționale.

Calendar activitate European Nursing Module (ENM)

2016-2017

Activitate Data Locatia Ora
Ședință informare elevi (anii I, II, III – calificarea AMG) 01 noiembrie Sala A1, sediul Viitorului 13.00
Depunere dosar schimb martie – mai 2017 02-03 noiembrie prof. Larisa Costin 10.00-17.00
Interviu schimb martie – mai 2017 04 noiembrie Sediul Viitorului 13.30
Ședință pentru semnare documente – elevi admiși 07 noiembrie Sediul Viitorului 11.00

Perioade de schimb:

06-17.03. 2017 – 6 locuri (anii II, III AMG)

08-19.05.2017 – 6 locuri (anii II, III AMG)

Conținut dosar:

          CV tip Europass (în limba engleză)

          Scrisoare de intenție (în limba engleză)

          Recomandare prof. diriginte

          Recomandare prof. nursing

          Adeverințe, diplome, certificate (activități școlare și extrașcolare)

Cerințe:

          Limba engleză (nivel mediu)

          Cunoștințe de nursing ( Modulul Tehnici de nursing și investigații, Modulul Administrarea Medicamentelor, Modulul Ființa umană și nursing-ul)

Facilități:

          Bursă în valoare de 350 euro, pentru stagiul internațional de instruire clinică, oferită de Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila”

          Stagiu de instruire clinică de 2 săptămâni

          Posibilitatea de a alege țara pentru desfășurarea stagiului de instruire clinică (din lista de parteneri disponibilă)

          Certificat de efectuare a stagiului de instruire clinică semnat de partenerul internațional

          Îmbunătățirea cunoștințelor de limbă engleză

          Dezvoltare profesională și personală

*ATENȚIE! ELEVII DECLARAȚI „REZERVĂ”, ÎN URMA INTERVIULUI DIN MAI 2016, CARE DORESC SĂ PARTICIPE LA SCHIMBUL ENM, SUNT RUGAȚI SĂ DEPUNĂ O CERERE DE REÎNSCRIERE ÎN PROGRAM, PÂNĂ JOI, 03 NOIEMBRIE (ACEȘTIA SUNT ACCEPTAȚI AUTOMAT ÎN PROGRAM, FĂRĂ SĂ MAI SUSȚINĂ INTERVIUL).

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 158

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes