DSC 0742Şcolile particulare postliceale sanitare sunt cele mai căutate la ora actuală de către absolvenţii de liceu dar şi de către cei ce îşi doresc o reconversie profesională, datorită oportunităţilor de angajare pe tot cuprinsul Europei pe care le au după absolvire
 „Se manifestă o tendinţă din ce în ce mai puternica de globalizare, iar oamenii au văzut ca au posibilităţi de lucru în tot mai multe părţi de lume pe diverse specializări, cum asigură şi specificul unor şcoli postliceale sanitare, şi a apărut conştiinţa faptului că profesia de asistent medical este una importantă, se caută şi se câştigă bine”, spune Marian Staş, expert în educaţie, în cadrul unei dezbateri organizate de Adevărul TV.
De asemnea, aceste şcoli oferă posibilitatea de specializare şi elevilor care nu au absolvit examenul de bacalaureat, deschizându-le acestora şansa de a profesa într-o profesie cerută pe piaţa muncii, a mai spus Marian Staş.
 „Cifrele firmelor de recrutare arată că specializările de asistent medical generalist, de farmacie şi de recuperare sunt printre cele mai cerute peste hotare. Asta şi pentru că certificatele noastre sunt recunoscute la nivel european, pot accesa joburi internaţionale mai uşor, a spus Doamna Florinela Ionescu, director al Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”
Mai mult de jumătate din elevii care au optat pentru învăţământul particular în România urmează cursurile unei şcoli postliceale sanitare. Aproape 96.000 de elevi studiază anul acesta în învăţământul preuniversitar privat din România, cei mai mulţi, aproape jumătate, fiind în învăţământul postliceal sanitar (aproape 50.000), urmat de grădiniţe (aproape 20.000)”, se arată într-un articol publicat de ziarul Adevărul.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 500

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes