Canalul de stiri TV Digi 24 afirma ca scolile postliceale reprezinta o sansa de viitor pentru cei care au picat examenul de bacalaureat, unde se pot inscrie chiar si fara diploma.

Vezi stirea aici 

Precizam insa ca profesia de asistent medical este foarte cautata si majoritatea celor care doresc sa devina asistenti medicali au absolvit examenul de bacalaureat si chiar si o facultate (25% din elevii Scolii Postliceale Sanitare „Carol Davila” au studii superioare). Acestia aleg sa urmeze cursurile unei scoli postliceale pentru a se recalifica intr-o profesie nobila si care le ofera si sansa de a o practica oriunde in Europa. Cele mai multe dintre universitati percep taxe de scolarizare foarte mari si ii formeaza in profesii pe care majoritatea absolventilor lor nu le vor practica niciodata, pentru ca piata muncii e excedata pe acele directii.

(vezi stirea publicata de DIGI 24 TV: Universiti mai scumpe. Taxele de colarizare cresc cu până la 40%)

In Scoala Postliceala Sanitara „Carol Davila” din Bucuresti cei care nu au inca diploma de BAC sunt ajutati sa se pregateasca pentru a absolvi acest examen al maturitatii. Numai anul acesta avem nenumarati elevi care desi n-au reusit sa ia bacalaureatul la absolvirea liceului s-au inscris la scoala noastra, au devenit elevi, iar in vara aceasta, la finalul anului I, au sustinut din nou examenul de bacalaureat si au reusit sa ia diploma.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 181

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes