Miercuri, 21 mai a.c., școala noastră a fost gazdă pentru copiii preșcolari (Grupă Mare „B”), a Grădiniței „Pisicile Aristocrate”. Însoțiți de către doamnele educatoare Oana Costache, Marinela Al-Dabi și Simona, aceștia au beneficiat de informații privind acordarea primului ajutor. Curiozitatea le-a fost menținută de către eleva școlii noastre Adriana Popa din clasă IIC AMG, care prin discuții interactive și demonstrații concrete, a raportat întreagă prezentare, la nivelul lor de înțelegere. În sprijinul acestei activități, au răspuns cu promptitudine doamnele Liliana Moise și Luminița Ciobanu (asistențe în Cadrul Spitalului de Boli Infecțioase „Matei Bals”, Secția AȚI copii, absolvente ale Școlii Postliceale Sanitare Carol Davila-din Prima Generație!). Neuitând de unde au plecat și unde s-au format pentru această nobilă profesie, au oferit micuților câte un set complet de echipament obligatoriu în incintă spitalului, dar și multe informații utile. Această colaborare continuă, justifica permanenta preocupare a SPSCD de a menține contactul cu absolvenții săi.
După ce s-au echipat corespunzător și și-au dezinfectat mânuțele, copiii au vizitat Sala de Demonstrații a şcolii, fiind impresionaţi şi entuziasmaţi de dotări şi inedit. Şi pentru că unul din obiectivele şcolii vizează educaţia pentru sănătate, prestația viitorilor şcolari, posibil asistenţi medicali, a fost răsplătită de către scoala noastra cu fructe și cadouri. Activitate a fost propusă și organizată de către doamnă profesor Adriana Păunescu (i-au fost alături elevii clasei sale IF AMG: Mihaela Dima,  Diana Cozma, Andreea Manea și Petre Georgian).

{gallery}2014/boboci{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 201

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes