In programul SCOALA ALTFEL, miercuri, 9 aprilie 2014, Asociatia Romana Anti-SIDA –  ARAS a adus in fata elevilor nostri cunostinte noi despre HIV si alte boli cu transmitere sexuala. A fost o activitate interactiva in care s-au dezbatut multe necunoscute din acest domeniu.


{gallery}2014/scoalaaltfelaprilie/ziua3{/gallery}


Smile/Care is Contagious – Tom Andreassen

In programul de dupa amiaza, elevii nostri au avut ocazia sa il cunoasca pe terapeutul norvegian Tom Andreassen, specializat in Art Terapie si Terapia Rasului, intr-un institut pentru tineri de 12-18 ani. A venit insotit de Christian, un pacient al sau diagnosticat cu ADHD care in urma unui stop cardiac de 30 de minute,  a suferit traume majore, atat fizice cat si la nivel psihic. Tom a reusit, dupa o munca indelungata sa il salveze si sa-l determine sa lupte din nou pentru viata.. 
Un zambet pe zi tine medicul la distanta, a sus Tom, in deschiderea unei prezentari succinte a terapiei prin ras. „Stiti  ca un copil rade de 300 de ori pe zi, iar un adult numai de 15 ori? Sunetul rasului e mai contagios decat orice stranut. Dar rasul este o resursa foarte puternica de sanatate si trupeasca si sufleteasca.”
Terapeutul norvegian a recomandat doua filme de vazut, pentru a intelege mai multe despre terapia prin ras:”Patch Adams” – cu  si „Clowns in Kabul”


{gallery}2014/scoalaaltfelaprilie/ziua3/tom{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 89

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes