Joi și vineri – 13 – 14.10.2022, în cadrul proiectului European Nursing Module (ENM), stagiul de practică al studenților străini din Olanda, Elveția, Danemarca și Spania s-a desfășurat la Maternitatea Polizu și Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului „Alessandrescu Rusescu”.

Studenții străini, participanți la programul ENM, sunt: Anouk Van Der Lei – University of Groningen – Olanda; Laura Nicholaisen – Silkeborg University College – Danemarca; Paula Vidal Moreno și José Luis Lara Barranco – Universidad Francisco de Vitoria, Madrid – Spania; Isabel Jimenez Garcia – Universidad Vitoria-Gasteiz –  Spania; Alicia Flückiger – Berner Bildungszentrum Pflege, Berna – Elveția.

Pe durata celor două zile, au fost însoțiți în permanență de către elevii Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”: Iulia Magercu, Gheorghița Dinache – 2 C AMG și Crina Dumitrescu – 3 D  AMG, sub coordonarea doamnei prof. Anca Mihai.

Colegii noștri din Olanda, Elveția, Danemarca și Spania s-au bucurat de o amplă prezentare a Maternității Polizu și a Institutului „Alessandrescu Rusescu” însoțiți de către doamna Daniela Nistor – Director de Îngrijiri. Au vizitat secțiile de  Obstetrică – Ginecologie, Neonatologie, Pediatrie, Terapie Intensivă, Bloc Operator, secția de Lăuzie fiziologică și laboratorul de recoltări. Doamna director Daniela Nistor le-a răspuns tuturor întrebărilor și le-a prezentat sistemul acestor 2 instituții până la cele mai mici detalii.

Studenții străini au fost foarte entuziasmați, fiind prima lor interacțiune cu astfel de unități spitalicești.

A fost un schimb de experiență benefic atât pentru noi, elevii Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, cât și pentru studenții străini, feedback-ul acestora fiind unul pozitiv. Am beneficiat de suportul tuturor cadrelor medicale (medici și asistenți medicali), pe parcursul celor două zile. Prin amabilitatea doamnei Mihaela Talagai – moașă șefă, am avut permisiunea de a asista și la o naștere prin cezariană. De asemenea, doamna Nicoleta Drugă, asistent șef Lăuzie fiziologică, ne-a prezentat întreaga activitate pe care o coordonează, având disponibilitatea de a răspunde tuturor întrebărilor legate de importanța acestei secții.

Impresiile din partea colegilor noștri din străinătate:

Laura Nicholaisen – Silkeborg University College – Danemarca

„It was so interesting being at a maternity hospital because i have never been before. The two students we were with were so nice to us and so inclusive when they were talking in Romanian to the other people at the hospital. We went around the hospital with the head nurse Daniela Nistor and she showed us all the different places and told us all there about and what the different rooms were used for. We received the answers to all the questions. Miss Nistor made it possible for us to see all there was to see at the hospital. They were so nice to us and so welcoming and friendly. I arrived alone from Denmark and I have never felt alone since I met Julie and Georgiana at the school on the first day. They did everything to make everybody welcome to their country.”

Traducere: „A fost foarte interesant să vizitez o maternitate, deoarece nu am mai fost niciodată. Cele două eleve cu care am mers au fost foarte draguțe cu noi și ne-au inclus în discuțiile lor, chiar și atunci când vorbeau în limba română cu cei din spital. Am mers prin tot spitalul sub îndrumarea doamnei Director de Îngrijiri, Daniela Nistor, care ne-a prezentat explicit importanța fiecărei secții. La toate întrebările pe care le-am avut, am primit răspunsuri. Prin intermediul doamnei Nistor, am avut posibilitatea de a vizita toată maternitatea. Toată lumea a fost drăguță și prietenoasă cu noi. Am venit singură din Danemarca, și nu m-am simțit în niciun fel singură, de cum le-am întâlnit pe elevele, Iulia și Georgiana. Au făcut totul pentru a ne simți bineveniți în țara lor.”

Alicia Flückiger – Berner Bildungszentrum Pflege, Berna – Elveția

„The last two days have been extremely interesting. I’ve got a depth look into Romanian hospitals and a better understanding of how the Romanian health care system works. I was especially impressed by the effective way the nurses here work with the infirmieres, doctors and kinesthesiologists. Being shown all the different medical sections and that has given to me an understanding of the work ethic and the care shown by the nurses. It was great to get to meet the nurses in chief Daniela Nistor who seems to know everything about everything in their hospitals, their leadership and knowledge is surely something to aspire to.

The entire trip has been an amazing opportunity to learn, but it has also been very fun, as Georgiana and Julie have always found ways to make us all laugh and were so patient with all of our questions. In summary: It’s been a very interesting and fun experience that taught me a lot. I would do it again any time.”

Traducere: „Ultimele două zile au fost foarte interesante. Am avut posibilitatea de a avea o privire de ansamblu asupra spitalelor din Romania și de a înțelege mai bine sistemul. Am fost impresionată în special de felul în care asistenții medicali colaborează cu infirmierele, medicii și kinetoterapeuții. Ne-au fost arătate toate secțiile și ne-au fost oferite informații pentru a înțelege sistemul medical din România. A fost minunat să o cunoaștem pe doamna Director de Îngrijiri Daniela Nistor, care știa totul despre aceste două instituții, spiritul ei de lider, de conducător și cunoștintele pe care le deține sunt ceva de admirat.

Întreaga experiență a fost o mare oportunitate pentru mine de a învăța, dar, de asemenea și foarte placută, deoarece Iulia si Georgiana mereu au gasit moduri de a ne binedispune și au fost foarte răbdatoare, răspunzandu-ne la toate întrebările.  A fost o experiență foarte interesantă și plăcută din care am învățat multe și pe care aș repeta-o oricând!”

Programul European Nursing Module (ENM) este o bună ocazie pentru studenții din străinătate, cât și pentru elevii Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” de a dobândi experiență și cunoștinte noi necesare în cariera profesională.

Mulțumim doamnei Daniela Nistor – Director de Îngrijiri – și tuturor cadrelor medicale de la Maternitatea Polizu și Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului „Alessandrescu Rusescu” pentru amabilitate, disponibilitate și pentru tot sprijinul!

 

Articol redactat de către elevele Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” – Iulia Magercu, Gheorghița Dinache – 2 C AMG – și Crina Dumitrescu – 3 D AMG, sub coordonarea doamnei prof. Anca Mihai

 

 

prof. Raluca Brad

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 328

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes