În a doua săptămână a schimbului de experiență European Nursing Module (ENM) stagiul de instruire practică pentru studentele din Spania și Elveția s-a desfășurat la Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului „Alessandrescu Rusescu”, Maternitatea Polizu și Centrul de sănătate mintală.

Pe durata celor trei zile au fost însoțite în permanență de către elevii Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”: Iulia Magercu și Gheorghița Dinache – clasa 2 C AMG – sub coordonarea doamnei prof. Anca Mihai.

Colegii noștri din Spania și Elveția s-au bucurat de o amplă prezentare a celor trei instituții, însoțiți de către doamna director de îngrijiri, Daniela Nistor, care le-a răspuns tuturor întrebărilor și le-a prezentat sistemul acestor trei instituții până la cele mai mici detalii.

Despre experiența în cele trei instituții, despre ceea ce au făcut și au observat, ne povestesc studenții veniți în acest schimb de experiență:

„We are very grateful to have had the opportunity to see how healthcare works in a country different from ours. During these 3 days we have visited maternity, pediatrics and mental health care, we have been shown different services and different hospitals. Iulia and Georgiana have helped us in everything we have needed these days and have made us feel like home, we take great experiences and great friends. We feel really lucky to be here and hope to come back soon.” – students from Spain

„Suntem foarte recunoscătoare că am avut oportunitatea să vedem cum funcționează sistemul medical într-o țară diferită de a noastră. Pe parcursul acestor trei zile am vizitat maternitatea, pediatria și centrul de sănătate mintală, ne-au fost arătate diferitele servicii și spitale. Iulia și Georgiana ne-au ajutat pe parcursul acestor trei zile cu tot ce am avut nevoie și ne-au făcut să ne simțim că acasă. Apreciem această experiență și prietenii noi. Ne simțim foarte norocoase că am fost aici și speram să revenim în curând.”

„We really enjoyed this week. We felt very welcome in the different institutions and we could see different settings. Miss Daniela Nistor was in charge of the week gave a lot of explanations during the different visits. The fact that we visited the different institutions was very interesting. We are leaving tomorrow and we are going back with images and memories in our heads. Thank you for everything!” – students from Switzerland

„Am apreciat aceasta săptămână. Ne-am simțit foarte bine primite în diferitele instituții și am putut vedea cum funcționează. Doamna Daniela Nistor ne-a condus în aceasta săptămână și ne-a oferit foarte multe explicații. Faptul că am vizitat diferitele instituții a fost foarte interesant. Plecam mâine, dar avem în minte imagini și amintiri. Mulțumim pentru tot!”

Studenții străini au fost foarte entuziasmați fiind prima lor interacțiune cu astfel de unități spitalicești.

Mulțumim doamnei Daniela Nistor – director de îngrijiri – și tuturor cadrelor medicale de la Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului „Alessandrescu Rusescu”, Maternitatea Polizu și Centrul de sănătate mintală pentru tot sprijinul acordat!

 

articol redactat de Iulia Magercu – clasa 2 C AMG

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 142

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes