ENM_MaiCel de-al treilea schimb de experienţă de anul acesta din cadrul Modulului European de Nursing se deruleaza în perioada 7-18 mai. Pentru două săptămâni, şcoala noastră găzduieşte 8 elevi sosiţi din patru universitaţi: VIA University College Silkeborg (Danemarca), Berner Bildungszentrum Pflege, Bern, (Elveţia), Hogeschool Leiden (Olanda) şi University Of Brighton (UK).

În acelasi timp, trei dintre elevii noştri: Ana Maria Lică, Andra Nedelcu şi Ionuţ Sandu sunt plecaţi  la Escuela Universitaria De Enfermeria De Vitoria-Gasteiz, în Spania, iar Mihaela Şerban şi Iulia Gioroc sunt în Danemarca, la University College Lillebaelt, Vejle.

ZIUA I
Prima zi a vizitei la Bucureşti a presupus întâlnirea la şcolă a tuturor participanţilor, s-au cunoscut între ei şi au făcut cunoştinţă şi cu elevii şcolii noastre care îi vor însoţi în spitale şi în vizitele culturale prin Bucureşti şi împrejurimi. Au fost întâmpinaţi de prof Larisa Bănică, Director Coordonator ENM şi doamna Liliana Murguleţ, directorul şcolii, după care au participat la un curs de comunicare susţinut de prof. Maria Pop. După ce au urmărit partea de teorie, 2 dintre elevele clasei, vorbitoare de limbă engleză, au făcut un joc de rol cu tema “Predarea schimbului de tură dintre două asistente”. La  Berner Bildungszentrum Pflege, aceste jocuri de rol sunt interpretate de elevi şi actori profesionişti, a spus Tabea, una dintre studentele din Elveţia. Şi în Danemarca obişnuiesc să apeleze la astfel de exerciţii, ne-a spus Inger, de la VIA College. Când fac jocuri de rol sunt filmaţi, iar după vizualizarea acestor filmuleţe pot face comentarii asupra comportamentului, comunicării verbale şi nonverbale şi învaţă chiar şi din greşeli.

Prima zi a oaspetelor noastre s-a încheiat cu o vizită relaxantă într-unul din marile centre comerciale ale Capitalei. Mulţumim pentru fotografie elevei noastre Ioanei Pânzaru, care le-a însoţit pe fete în plimbarea de seară.

ZIUA II
Astazi grupul de studenţi străini a vizitat Spitalul Floreasca, însoţit fiind şi de câţiva elevi ai şcolii noastre: Andreea Ion, Raluca Lungu – Clasa IIG si Alexandra Dumbi – Clasa I P. Programul pentru timpul liber a cuprins o plimbare în Parcul Herăstrău şi vizitarea Muzeului Ţăranului Român, descoperindu-le o altă faţetă a Bucureştiului şi a culturii româneşti.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 187

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes