Cea de a doua zi a schimbului de experienţă, din Cadrul Proiectului „VetPro Finlanda – Romania”, a debutat cu  vizita la Centrul de Îngrijiri Paliative – Hospice ”Casa Sperantei”.
Oaspetii noştri din Finlanda, alături de prof. Aurelia Şova şi prof. Raluca Brad s-au bucurat de o primire caldă din partea echipei cu suflet mare de la Hospice ” Casa Speranţei”.
Au fost prezenţi şi 2 elevi ai şcolii, secţia BFKT, Andrei Ghelt şi Victoria Ilie. Ei vor participa la un schimb de experienţă cu Hyria Education Ami – Foundation, Amiedu –  Finlanda, în luna aprilie.
După discuţiile de la centru, au urmat vizitele la domiciliul celor care beneficiază de îngrijire specială. Au fost momente emoţionante, sensibile, pacienţii vizitaţi având afecţiuni foarte grave.
”Ne-am simţit ca între prieteni. Au fost discuţii extrem de interesante despre ce înseamnă îngrijirile la domiciliu atât în ţara noastră, cât şi în Finlanda. Orele petrecute alături de echipa Hospice ”Casa Speranţei” au fost cât o lecţie de viaţă!” – a afirmat prof. Raluca Brad.

Ziua a continuat cu vizita la Fundatia ”Crucea Alb – Galbena” Romania.

 

 {gallery}2014/finlanda2{/gallery}

 

 

Ziua a continuat cu vizita la Fundatia ”Crucea Alb – Galbena” Romania, unde cele 6 profesoare de nursing finlandeze, însoţite de doamnele prof. Maria Pârlog şi Simona Ştirb s-au întâlnit cu doamna Măriuca Ivan, Preşedinte al Fundaţiei Crucea Alb-Galbenă, de îngrijiri la domiciliu. „Experienţa a fost una pozitivă. S-au expus date din activitatea fiecăreia dintre participante, s-au împărtăşit impresii, s-au stabilit conexiuni”, ne-a informat prof. Maria Pârlog.

{gallery}2014/finlanda2/1{/gallery}

 

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 79

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes