Şcoala noastră a primit astăzi vizita profesională a unei echipe de 6 profesori de nursing din Finlanda, ţara considerată cu cel mai evoluat sistem de educaţie european. Au fost întâmpinate cu paine şi sare, conform tradiţiei româneşti, Elina Lukkarinen , Sef de Catedra Riihikoti (nursing home pentru batrani), Riihimäki Finland; Kristiina Muhonen, profesor instruire clinica, Hyria Education, Hyvinkää;  Eeva Pyhälammi, Director Executiv, Hyvinkään Veteraanitalosäätiö, Hyvinkää; Maria Valkama, trainer, Amiedu, Helsinki;Katri Sarala, Sef de Catedra, Helsingin Seniorisäätiö, Kannelkoti, Helsinki; Irja Bergholm, Sortso Osuuskunta, Helsinki şi Nuutinen Liisa – coordonator.
Programul vizitei, ce se va desfăşura în perioada 1-4 aprilie a.c., va include lecţii deschise la toate cele trei specializări ale şcolii: asistent medical generalist, asistent medical de farmacie si asistent medical de balneofiziokinetoterapie şi recuperare medicală. Au susţinut lecţii demonstrative prof. Mihaela Itul Toderesc şi prof Raluca Brad.
Întâlnirea de astăzi a debutat cu o scurtă întâlnire de prezentare şi s-a finalizat cu un seminar de discuţii alături de profesorii şcolii despre sistemele de educaţie, sănătate şi procesul de instruire clinică din fiecare ţară, în vederea sesizării diferenţelor. Această discuţie are ca scop îmbunătăţirea activităţii instructiv – educative în procesul de instruire clinică.
De asemenea, profesorii din Finlanda vor avea posibilitatea în zilele care urmează să participe, alături de profesorii şcolii, la procesul de instruire clinică din insituţii partenere precum: Hospice Casa Speranţei, Fundaţia Crucea Alb Galbenă sau Institutul Naţional de Gerontologie şi Geriatrie „Ana Aslan”.

{gallery}2014/schimbfinalnda{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 83

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes