Guvernul a aprobat marti actul normativ care prevede cresterea veniturilor salariatilor din sistemul sanitar, in baza celor convenite saptamana trecuta cu reprezentantii Federatiei Sanitas, conform Agerpres.

Nicolae Banicioiu, ministrul Sanatatii, a spus ca, potrivit unui calcul estimativ, de cresterea salariala anuntata vor beneficia 300 de mii de persoane din retelele aflate in subordinea ministerelor: Sanatatii, Apararii Nationale si al Afacerilor Interne, se arată într-o ştire publicată de www.paginamedicala.ro.„S-a stabilit ca salariile tuturor angajatilor din sistemul sanitar si de asistenta sociala vor creste cu 100 de lei brut, de la 1 ianuarie 2015, fiind asigurat in acelasi timp si bugetul pentru plata integrala a drepturilor salariale pentru luna decembrie 2014. De asemenea, intr-o luna, va aparea un act normativ referitor la extinderea contractului de munca la nivelul sectorului de sanatate si activitati veterinare. In plus, au fost deblocate 4.000 de posturi la nivel national, urmand ca anul 2015 sa fie dedicat altor deblocari de posturi”, preciza liderul Sanitas Leonard Barascu.

Citeste mai multe aici

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 130

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes