Relația profesor-elev este adeseori percepută doar din perspectiva statutului deținut de către cei doi actori sociali implicați. Poate o astfel de relație să devină funcțională și în afara cadrului formal presupus al școlii? Provocați de răspunsul la această întrebare, elevii clasei IG AMG:  Gema Vlad, Irina Mociorniță, Alexandra Dumitru, Cristina Porumbel, George Covaci, Marius Voicu, Andreea Dragnea, Mădălina Staicu, Adina Vodă, Camelia Grădeanu, Georgiana Ion, Medeea Ionescu, Ana-Maria Drăgan, Simona Niță și Roxana Moisoiu au înițiat, după programul școlar, o intâlnire în afara acestui spațiu: Parcul Herăstrău. Însoțiți de către diriginta clasei lor, profesor Adriana Păunescu, într-o atmosferă degajată și securizantă, elevii și-au rememorat emoțiile primei zile de școală, temerile de la debutul acestui început, așteptările cu care fiecare a pășit pragul spre o nouă profesie. Și, în acest spațiu informal, fiecare dintre cei prezenți a reiterat amintiri despre cum și-au perceput inițial colegii și cum s-au dovedit a fi ulterior. Amuzați și surprinși de intuiția dovedită, aceste rememorări au contribuit la întărirea coeziunii grupului clasei. Îmbinând plăcutul cu utilul, elevii clasei IG AMG au promovat oferta educațională a Școlii Postliceale Sanitară Carol Davila celor dornici să cunoască tainele profesiei de Asistent Medical Generalist.

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 158

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes