Educaţia pentru Sănătate în şcoli este o şansă pentru o generaţie viitoare sănătoasă.

La Şcoala Gimnazială nr. 27 au avut loc  activităţi online în cadrul Proiectului Regional „Învăţaţi să ajutaţi!”. Vlad Năstase, elev al Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, clasa III C, calificarea asistent medical generalist, coordonat de prof. Cristina Costache, a susţinut prezentări teoretico-demonstrative a unor măsuri şi tehnici de acordare a primului ajutor privind resuscitarea cardio-respiratorie şi manevra Heimlich. Alături de cadrele didactice ale şcolii şi de doamna director Alina Vătui, elevii claselor a VIII-a s-au familiarizat cu activitatea unui asistent medical şi au învățat câteva principii simple de prim-ajutor.

Doamna prof. Anca Grecu, director al Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu”, a prezentat oferta educaţională a liceului pentru cei care doresc să aleagă o educație de calitate pentru continuarea studiilor și a răspuns numeroaselor întrebări adresate de către cei pezenți.

 

prof. Cristina Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 229

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes