Luna octombrie este „Luna Internațională a Conștientizării Cancerului Mamar”, începând cu anul 2014. Marcată în țări din întreaga lume, campania își propune să crească atenția și gradul de conștientizare a populației privind depistarea precoce, tratamentul, dar și prevenirea acestei afecțiuni. 

Estimările recente ale Agenției Internaționale pentru Cercetare în domeniul Cancerului (IARC) arată că acesta este cel mai frecvent tip de cancer diagnosticat la femei, reprezentând 24,2% sau aproximativ 1/4 din toate cazurile noi de neoplasm în rândul femeilor. Rata de incidență a cancerului de sân depășeste cu mult rata celorlalte tipuri de cancer, atât în țările dezvoltate, cât și în cele în curs de dezvoltare. De asemenea, reprezintă principala cauză de deces la femei, fiind responsabil pentru 15% din totalul deceselor cauzate de cancer în rândul acestora.  

Cadrele didactice și elevii calificărilor asistent medical de farmacie și asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare au dat startul primei ediții a proiectului „Power of Pink” la începutul acestei luni. Tema prezentărilor și posterelor realizate a fost „Depistarea precoce a cancerului de sân vă poate salva viața!”

„În calitate de formatori de educatori pentru sănătate, începând de anul acesta vom da startul proiectului „Power of Pink” pentru a promova, printr-o serie de manifestări, importanța vitală a prevenției și programelor de screening pentru cancerul de sân. Acest tip de cancer reprezintă o problemă majoră de sănătate publică în țara noastră, fiind prima cauză de mortalitate (8,68%) în rândul femeilor din grupa de vârstă 15 – 49 de ani. Așadar, dragi elevi, lansăm prima acțiune din cadrul acestui proiect!” – au afirmat prof. Mariana BĂRĂSCU și prof. Mioara MARCU (șef Catedra Farmacie – Balneofiziokinetoterapie), coordonatorii acestui proiect.

Iată ce au declarat o parte dintre participanții la concurs:

„Am ales să mă înscriu la acest concurs cu gândul la un om minunat, depistat de curând cu această boală cruntă. Dragile mele, când simțiți că ceva nu este în ordine, mergeți la medic! Nu amânați, să nu fie prea târziu! Cu încredere, tratament, voință și multă putere se poate trece cu bine, iar voi puteți avea o viață plină de povești frumoase!” – MARIA CREȚU – 3 A – BFKT

„Luna Roz este luna noastră!  Noi, femeile, am demonstrat de-a lungul secolelor cât de curajoase și puternice suntem. Haideți să ne facem timp pentru noi! Depistată la timp, această afecțiune poate fi învinsă; iar dacă vom conștientiza cât de important este stilul de viață, vom evita să ajungem în această situație.” – LOREDANA NICOLETA SANDU – 3 A – BFKT

„Luna Octombrie este luna Roz.  Noi, femeile, am fost mereu luptătoare și puternice, mereu am învins orice! Este timpul să spunem Stop Cancerului de sân! Mergi la un control pentru sănătatea ta și nu lăsa pe mai târziu!”  – MARIA IULIANA PANĂ – I A – BFKT

„Luna Roz – aceasta este luna care ne reamintește cât de multe femei se luptă cu această boală, dar și cât de multe femei pierd această luptă zilnic. Este luna în care trebuie să ne amintim cât de importantă este sănătatea noastă și cât de necesar este să mergi la control.” – ANAMARIA CLAUDIA MĂCĂU – III A – AMF

„Deși un poster pare un pas mic pentru om în lupta cu o boală cruntă, conștientizarea importanței prevenirii cancerului mamar poate fi un salt mare pentru omenire.” – MIRELA CHIRCU – I A – AMF

„Culoarea roz reprezintă armonie universală, iubire necondiționată, compasiune și speranță. În același timp, roz este o culoare non-conformistă, culoarea spiritului liber, căruia nu-i place să fie îngrădit. Datorită energiei pe care o emană, rozul este asociat cu schimbarea și cu transformarea în ceva mai complex, mai profund și mai echilibrat. Totodată, emană atât feminitate, cât și unicitate în viața noastră, conturând totul și transformând în frumos! Luna OCTOMBRIE este luna Roz, o altă perioadă din an în care trebuie să ne amintim că un consult periodic la medic este absolut necesar atât pentru sănătatea noastră, cât și pentru a celor dragi! Renunță la stilul de viață nesănătos! Practică sport, consumă multă apă, mănâncă fructe și legume, dar nu uita: medicul îți este prieten, iar prietenii trebuie vizitați cel puțin periodic! CANCERUL MAMAR POATE FI PREVENIT!” – ELENA CRISTIANA GRIGORE – I A – AMF

„Anual este marcată Ziua luptei împotriva cancerului de sân, cu scopul de a creşte gradul de conştientizare cu privire la cancerul de sân şi de a sublinia importanţa campaniilor de informare, a prevenţiei şi programelor de screening. Cu aceasta ocazie, mă adresez tuturor femeilor și le îndemn să efectueze toate testele și procedurile medicale pentru depistarea și prevenirea cancerului mamar!” – SERGIU ANDREI ASPROIU – III B – BFKT

„Luna octombrie este luna Roz. Nu mai amâna, te poți salva! Fă-ți timp pentru tine și vino la un control!  Ai grijă de tine!” – ANA ELENA SANDU – III B – BFKT

„Noi, femeile, suntem fragile exact ca niște flori. Cu atât mai mult trebuie să mergem la medic atunci când simțim că avem o problemă. Nu trebuie să amânam, sănătatea este cea mai importantă! Dacă noi nu facem ceva pentru sănătatea noastră, atunci nimeni nu o va face. Nu uitați, dragile mele: doar noi suntem responsabile pentru viața, sănătatea și fericirea noastră! Îndemn toate femeile care se confruntă sau nu cu simptome și semne ale cancerului de sân, să meargă la medic!” – NICOLETA VALENTINA ROTARESCU – II A – BFKT

„În ultimii, în rândul  tinerelor femei și-a  făcut  simțită prezența tot mai des această afecțiune – cancerul de sân, care în unele cazuri poate duce la pierderea vieții. Putem schimba aceste statistici! Mergeți la medic mai ales dacă simțiți că ceva este în neregulă cu corpul vostru! Mergeți periodic la control!” – ANDREEA ROXANA MĂLUREANU – I A – AMF

„Câștigăm speranța pentru femeile din România! Fundițele roz au început să joace un rol important și să devină un simbol al luptei femeilor împotriva cancerului mamar.” – ALEXANDRA GABRIELA PREDA (PANĂ) și OANA MARIA PAVEL – II A – AMF

„Cancerul de sân e principalul tip de cancer care afectează femeile, iar an de an numărul victimelor crește. Tocmai de aceea, e atât de important ca femeile să își pună întrebări, să meargă periodic la control pentru a fi sigure că totul este în regulă sau pentru a depista în stadii incipiente tumorile maligne.” – DANIELA IULIA BÂRĂ – II A – AMF

„Am ales să participăm la acest concurs cu scopul de a încuraja depistarea precoce a cancerului mamar.” – ANDREEA STANCIU, CRISTINA STANCIU ȘI ELENA PUCHIANU – II A – AMF

„E timpul să-ți faci timp! Cancerul nu e roz, dar noi suntem luptatoare! Cancerul nu te face mai puțin specială, este o luptă grea, lungă, însă împreună învingem! Alege sa fii Roz!” – IOANA PÎRJOLEA – III A – BFKT

„Ai grijă de tine și de cei dragi ție, fii puternică! Arată lumii cine ești cu adevărat! MERGI LA UN CONTROL!” – ANDREEA CORINA PAPA – ENACHE – III A – AMF

„Rămâi pozitivă și fii persoana puternică pe care o știi!” – BIANCA ALECU – I A – AMF

„Octombrie în Roz. Ai grijă de tine!” – CARMEN STROE – III A – BFKT

„Depistarea precoce a cancerului de sân poate salva vieți, așa că fiecare femeie ar trebui să își facă un control anual!” – GABRIELA RÂUREANU – III A – BFKT

„Cred în roz! Și tu poți să o faci! Programează-te din timp la un control! Luptă cu fiecare încercare a vieții! Și niciodată, niciodată nu te lăsa învinsă! Fii mereu pozitivă, frumoasă și conștientă!” – ELENA TEODORA NEAGOIE – I A – AMF

 

Evenimentul în cadrul căruia participanții își vor prezenta lucrările va avea loc după perioada vacanței. Așteptăm cu mare interes concursul de postere. Mult succes tuturor!

 

prof. Raluca Brad

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 172

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes