Parteneriatul încheiat între școala noastră și Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu” continuă. Astfel, de curând, s-a desfășurat o nouă activitate online din cadrul Proiectului „Învățați să ajutați!”.

A fost prezentată oferta educațională a Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” și au avut loc discuții referitoare la tema „Efectele consumului de alcool”. Adolescența reprezintă momentul când organismul trece printr-o serie de modificări și când oamenii încep să își contureze relațiile sociale, când simt nevoia de independență, libertate, iar apartenența la grup se manifestă mai evident decât în orice altă perioadă a vieții. Alcoolul poate afecta procesul de dezvoltare al creierului și poate duce la unele tulburări cognitive.

Consumul de alcool la vârste fragede influențează negativ procesul de învățare și performanțele școlare, avertizează o notă emisă de guvernul Statelor Unite. Un studiu, care a evaluat memoria pe termen scurt a unor subiecți cu vârste cuprinse între 15 și 16 ani, din care o parte erau dependenți de alcool, a dovedit că aceștia memorează mai greu cuvinte și forme geometrice simple decât cei care nu au o problemă cu consumul de alcool.

Consumul de alcool în perioada adolescenței poate avea însă efecte grave pe termen lung. Persoanele care încep să bea înainte de vârsta de 15 ani sunt de patru ori mai predispuse la alcoolism decât cele care încep după vârsta de 20 de ani. Totuși, să nu uităm și de ceilalți factori de risc implicați, precum mediul familial sau anturajul.

O altă temă de actualitate a fost „Vaccinoterapia ca formă de profilaxie”. Liceenii au dorit să cunoască mai multe și au fost extrem de interesați de prezentare.

Din partea școlii noastre, la întâlnirea online, a participat doamna prof. Marilena Olimpia Pușcaș.

De la Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu” au participat elevi din ciclul superior al liceului. Le mulțumim și promitem să revenim cu alte activități!