Marţi, 3 aprilie a.c., două echipe formate din elevi voluntari ai Şcolii Sanitare Postliceale “Carol Davila” şi profesorii lor coordonatori au făcut prezentări şi demonstraţii în faţa a peste 70 de liceeni ai Colegiului Tehnic “Anghel Saligny” şi ai Grupului Şcolar Electronica Industrială.

Între activităţile derulate în cadrul programului “Şcoala Altfel” în cele două şcoli bucureştene au fost cuprinse şi  lecţii demonstrative de prim ajutor organizate de voluntarii şi profesorii Şcolii “Carol Davila” în cadrul proiectului“Învăţaţi să ajutaţi” lansat în urmă cu două luni.

Colegiul Tehnic “Anghel Saligny”:

Elevii de la “Anghel Saligny” au fost antrenaţi pe parcursul a 3 ore să înveţe cum să acorde prim ajutor în caz de fracturi, luxaţii, entorse şi hemoragii precum şi în caz de sufocări sau stop cardio-respirator. Prezentarea teoretică susţinută de prof. Cătălina Ilaşcă şi demonstraţiile voluntarilor noştri le-au captivat atenţia elevilor astfel că unii dintre ei s-au arătat interesaţi  chiar să participe şi ei efectiv la anumite exerciţii. Concursul de întrebări şi aplicaţi practice i-a implicat pe toţi participanţii, iar echipa cea mai bună a câştigat premiile oferite de Şcoala “Carol Davila”: caiete, căni şi pixuri.

“M-a captivat activitatea şi acum cred că o să fiu mult mai pregătită să acţionez în cazul unui accident . Mi-am dat seama cât de important este să ştiu ce am de făcut ca să reuşesc să-mi păstrez calmul atunci când cineva de lângă mine ar putea să se afle într-o situaţie critică” ne-a spus Florentina Ştefănescu, una dintre câştigătoarele concursului. “Mi-a plăcut azi, mi s-a părut foarte util să învăţ câteva tehnici de prim ajutor”, a spus şi Marian Gărăiman,  elev în clasa a IX-a A.

„Activitatea de astăzi a fost una foarte reușită și foarte utilă pentru elevi și pentru noi toți, de altfel. Ne dorim să continuăm parteneriatul cu Școala Sanitară Postliceală ”Carol Davila” și vă așteptăm cu mare drag să organizăm și alte întâlniri și concursuri”, a declarat în încheiere doamna Elena Stoenete, profesor coordonator al evenimentului din partea Colegiului Tehnic ”Anghel Saligny”. Premiile au fost înmânate câștigătorilor concursului de prim ajutor de către doamnele profesoare Aurelia Șova, Director Adjunct al Școlii ”Carol Davila” si coordonator al activității, prof. Lidia Moise, Larisa Bănică și Mirela Gagiu.

Grup Şcolar Electronica Industrială

« Noi ne-am propus să le prezentăm astăzi elevilor de liceu noţiunile de bază ale primului ajutor în situaţii de intoxicatii acute, plăgi şi hemoragii sau arsuri », a afirmat doamna Alina Grecu, prof de psihologie în cadrul Şcolii Sanitare Postliceale “Carol Davila”.

Doamna prof. Maria Pop a transmis noţiunile teoretice şi, concomitent, voluntarii Şcolii “Carol Davila” au făcut demonstaţiile practice, utilizând diferite metode si manevrele de resuscitare. Cei 30 de liceeni participanţi din ani terminali au fost şi ei implicaţi în diferite tipuri de exerciţii. Pansarea plăgilor a pus la încercare abilităţile manuale ale cursanţilor. Punctul de mare interes l-a constituit demitizarea unor metode de intervenţie absolut ineficiente.

Proiectul are drept scop stimularea atitudinii active şi responsabile în cazul unor situaţii – problemă. Până în prezent au mai fost desfăşurate întâlniri şi cu elevi ai altor licee şi grupuri şcolare din Bucureşti şi judeţul Ilfov, printre care şi Liceul Teoretic “Al. I. Cuza”, Grup Şcolar Industrial Unirea, Colegiul Tehnic “Mihai Bravu”.

Galerie foto Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”

DSC01784 _DSC01790 DSC01796

DSC01798 DSC01803 DSC01815

DSC01820 DSC01821 DSC01826

DSC01833

 

Galerie foto Grup Scolar Electronica Industriala

IMGP3369 IMGP3387 IMGP3402


Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 101

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes