Ediția a III-a a Concursului „Profilaxie și terapie prin mișcare” s-a bucurat de participarea elevilor claselor de anul I, II și III, calificările Asistent Medical Generalist și Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie și Recuperare. Scopul acestui concurs a fost atragerea atenţiei asupra profilaxiei și terapiei prin intermediul mișcării, conştientizarea şi responsabilizarea participanților, dar şi stimularea dezvoltării competențelor și dobândirii aptitudinilor specifice.

Obiectivele acestei activități au vizat: dezvoltarea capacităţii organizatorice a elevilor, a muncii în echipă și încurajarea activităţilor fizice în scop profilactic și terapeutic.

Au participat 36 de elevi: din care 3 elevi de la calificarea BFKT, 33 elevi de la calificarea AMG, cu un număr de 17 proiecte. Criteriile de evaluare au fost:

– corectitudinea științifică a informațiilor prezentate;

– modul de exprimare al celui / celor care au susținut lucrarea;

– cursivitatea prezentării;

– structura lucrării / proiectului;

– bibliografia utilizată;

– distribuirea sarcinilor în cadrul echipei;

– lucrul în echipă;

– respectarea temei alese;

– originalitate;

– utilizarea exercițiilor demonstrative, a imaginilor relevante / reprezentative pentru tema aleasă, a diferitelor obiecte;

– încadrarea în timpul alocat prezentării fiecărei teme;

Membrii comisiei de evaluare a proiectului „Profilaxie și terapie prin mișcare” au fost:

1. Tulache Gina – Responsabil Comisie Concursuri

2. Costin Larisa – Profesor Psihologie

3. Constantin Vasile – Responsabil Catedra BFKT

4. Costache Cristina – Profesor Instruire Practică

5. Costache Gelu – reprezentant elevi (anul III BFKT)

6. Csolti Andreea – Profesor Biologie

7. Dumitrică Maria – Profesor BFKT

8. Mihai Anca – Profesor Instruire Practică

9. Enache Ioana – Profesor Biologie

10. Codreanu Cristina – Profesor Specilități Medicale

Premianţii din acest an sunt:

Locul I:

,,Platfusul – o afecţiune des întâlnită la copii” – elevii: Radu Codruţa, Marcea Mădălina – clasa I C, calificarea AMG, profesor coordonator  Andreea Csolti;

Locul II:

,,Nomofobia – Boala omului modern” – elevii: Tircomnicu Maria, Diac Larisa, Stafie  Adina – clasa I D, calificarea AMG, profesor coordonator  AncaMihai;

,,Tratamentul recuperator al unei cifoze dorsale” – eleva: Popescu Georgeta  – clasa III B, calificarea  BFKT, profesor  coordonator  Maria Dumitrică;

Locul III:

,,Hidrokinetoterapia aplicată în Sindrom Down” – elevii: Petrescu Diana Claudia, Popescu Oana – clasa II N, calificarea  AMG, profesor coordonator  Vasile Constantin;

Menţiune I:

,,Kinetoterapia în aer liber” – elev: Andrei Şerban Robert – clasa II B, calificarea BFKT, profesor coordonator  Maria Dumitrică;

Menţiune II:

,,Cea mai bună încălţăminte este lipsa încălţămintei – mersul desculţ” – elevele: Hutanu Ionela, Oprea Elena, Mititelu Oana – clasa I H, calificarea AMG, profesor coordonator  Andreea Csolti.

Felicităm toți participanții și profesorii coordonatori!

prof. Raluca Brad

{gallery}stories/2016/2811profilaxie{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 181

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes