„Erasmus schimbă minți, deschide inimi”, aşa cum ne place nouă să spunem, continuă…

 

Elevii Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila” vor beneficia de încă o experienţă europeană printr-un nou proiect Erasmus+ (Nr. 20151RO01KA102014460): „Professional training for a career in the European Healthcare System”.

 

Proiectul se va desfasura pe o perioadă de doi ani (2015-2017), astfel că alti 64 de elevii ai şcolii de la calificarea AMG din anii II şi III de studiu vor participa la programul de formare profesională europeană.

Citeste mai multe aici

 Selecţia participanţilor la Proiectul

 
Professional Training For A Career In The European Healthcare System

    Proiectul „Professional Training For A Career In The European Healthcare System”, cu Numărul 2015-1-RO01-KA102-014460, se derulează în cadrul Programului Erasmus+, acţiunea cheie KA1, finanţat din fondurile Uniunii Europene prin ANPCDEFP, cu un grant de 159,648 Euro.

Proiectul se derulează pe o perioadă de 2 ani şcolari: 2015-2016, 2016-2017.

În cadrul proiectului participă 64 de elevi din anii II şi III de studiu, calificarea Asistent Medical Generalist.

În primul an de derulare a proiectului (anul şcolar 2015-2016), vor participa 32 de elevi. Elevii din anul II vor face un stagiu clinic complet pentru Modulul M32 Ortopedie, traumatologie şi nursing specific, iar elevii din anul III un stagiu clinic complet pentru Modulele: M52 Gerontologie, Geriatrie şi nursing specific, sau M48 Neurologie şi nursing în neurologie,  timp de 3 săptămâni.

Candidaţi: Elevii şcolii din anul II şi III de studiu din anul şcolar  2015 – 2016, calificarea AMG, vorbitori, nivel mediu, limbă engleză, germană sau neogreacă;

Număr participanţi:

– 16 elevi din anul II AMG (8 participanţi la stagiul desfăşurat în Spitalul Clinic de Recuperare Medicală DIAPLASIS REHABILITATION CENTER din Kalamata, Grecia, şi 8 elevi participanţi la stagiul desfăşurat în Rezidenţa de seniori MEDIKO, din Hanover, Germania)

– 16 elevi din anul III AMG (8 participanţi la stagiul desfăşurat în Spitalul Clinic de Recuperare Medicală DIAPLASIS REHABILITATION CENTER din Kalamata, Grecia, şi 8 elevi participanţi la stagiul desfăşurat în Rezidenţa de seniori MEDIKO, din Hanover, Germania).

În urma selecţiei elevii declaraţi admişi (câte 16 pe fiecare an de studiu) şi elevii declaraţi admişi pe locurile de rezervă (maxim câte 4 elevi pe fiecare an de studiu) vor intra în programul de pregătire. 

Etapele Selecţiei:

1. Înscriere01.10 – 16.10.2015, prin completarea cererii de înscriere

În cererea de înscriere, elevii vor opta pentru modulul de pregătire, ţara de destinaţie şi perioada de mobilitate.

2. Interviu candidați – 19.10 – 20.10.2015 – proba eliminatorie,

Depunerea şi evaluarea Portofoliului personal care trebuie să conţină următoarele documente:

CV Europass, Scrisoare de intenţie, Scrisoare de recomandare din partea dirigintelui şi a profesorului de nursing, redactate în limba engleză.

3. Evaluarea competențelor profesionale:

          proba orală – 26.10- 27. 10. 2015

          proba scrisa – 28. 10. 2015

Nota minimă de admitere 6 (șase) – 40% din nota finală, din tematica publicată pe site-ul şcolii www.scoalacdavila.ro;

4. Evaluarea competenţelor lingvistice (limba engleză)

          proba orală – 02.11- 03.11.2015

          proba scrisă – 04.11.2015

Nota minimă de admitere 6 (șase) – 40% din nota finală

5Rezultatele selecţiei09.11.2015

Elevii vor fi repartizaţi în funcţie de opţiunea făcută şi media obţinută la concurs.

Elevii declaraţi admişi se pot retrage la cerere şi în acest caz, locul lor este ocupat de elevul declarat admis pe loc de rezervă, în ordinea descrescătoare a mediilor. Elevii declaraţi admişi nu pot schimba opţiunea iniţială decât în cazul în care există un alt elev care doreşte să schimbe la rândul său opţiunea.

Notă: Elevii vorbitori de limbă germană şi neogreacă, certificaţi (nivel B1) sau nativi pot participa la concursul de selecţie chiar dacă nu sunt vorbitori de limbă engleză. Aceştia se vor califica pe baza notei obţinute la proba de competenţe profesionale şi a rezultatului obţinut la interviul psihologic.

Depunerea cererilor de înscriere se va face la Secretariatul şcolii, în sediul din Str. Viitorului nr 161-163.

Coordonator proiect : prof. Lidia Mariana Moise / lidia.moise @ scoalacdavila.ro                

tel: 0760 746 295

 

Director                                               Data: 22.09.2015

 

Daniela Stoian

 

__________________________

Tematica Concurs de Selecţie pentru proiectul Erasmus+

TEMATICA PENTRU CONCURSUL DE SELECŢIE A PARTICIPANŢILOR LA PROIECTUL  „Professional Training For A Career In The European Healthcare System”

Citeste mai multe aici

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 194

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes