Asistentul medical este cel care rămâne lângă pacient cea mai mare parte din timpul petrecut de acesta în spital. Asistentul medical încurajează şi ocroteşte – este pregătit să îngrijească  bolnavii. Ca asistent medical trebuie să arăţi căldură. Este necesar să fii tolerant şi să dai dovadă de empatie. Pe lângă toate aceste calități, pregătirea teoretică și practică sunt fundamentale.

Câțiva elevi de la clasa I G – AMG (coordonator prof. Sorina Negrei) au definit profesia de asistent medical din perspectiva lor:

„Profesia de asistent medical trebuie să îți amintească în fiecare zi că poți alina suferința pacienților atât prin administrarea tratamentului prescris de medic, cât și printr-o vorbă bună și printr-un zâmbet. Pentru un bun asistent nu trebuie să conteze cât de grea a fost ziua și câte probleme a întâmpinat, ci faptul că a fost de ajutor.” – Andreea Georgiana Ciuciumis

„Asistentul medical este un om de bază al sistemului sanitar deoarece fără el nu poate funcționa! Asistentul trebuie să fie un om cu sânge rece și zâmbet cald. Nu trebuie să aibă frică de nimic sau măcar trebuie să știe să își stăpânească temerile. Când intră în salon, acesta trebuie să emane speranță și bucurie.” – Ștefan Rareș Gaiță

„Rolul asistentului medical este de a alina durerea trupească și sufletească a pacientului pe care îl are în grijă. Asistentul administrează medicația, îngrijește pacientul cum poate mai bine, îi acordă timpul și sprijinul de care acesta are nevoie cât timp se află în spital.” – Cristina Lixandru

„Pentru a fi un bun asistent medical trebuie să îți placă ceea ce faci, să ai răbdare, să asculți pacientul și să îl ajuți ori de câte ori are nevoie.” – Nicoleta Turbatu

„Rolul asistentului medical nu este doar de a administra medicamente sau de a efectua injecții; mult mai important este să fie alături de pacienți, să fie un bun ascultător. De multe ori poate întâlnim pacienți cu boli incurabile, cărora nu le sunt de folos tratamentele. Însă, menținerea unei stări psihice bune, vorbele de încurajare și răbdarea de a le asculta trăirile, emoțiile, problemele, pot îmbunătăți starea, readuc zâmbetul și senzația pacientului că este ascultat, că este important. Voi fi asistent și voi „administra” zâmbete tuturor celor în suferință.” – Claudiu Aicoboae

„A fi asistent medical este o provocare. Alini suferința pacienților prin administrarea de medicamente, dar și printr-un zâmbet, o încurajare, o vorbă bună.

Ca asistent nu trebuie să afișezi în fața pacienților că ai avut o zi grea, încărcată; din contră, va trebui să îți amintești de valorile fundamentale pentru care ai ales această profesie.” – Andreea Claudia Dumitru

„Asistentul medical are rolul de a administra tratamentul recomandat de către medic, dar nu numai atât… Tot el este cel care aduce o rază de speranță pentru ca pacientul să se simtă în siguranță.” – Adrian Ionescu

 

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 723

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes