Balneofiziokinetoterapia și tratamentele de recuperare sunt opțiuni din ce în ce mai frecvente pentru menținerea sau recâștigarea sănătății. Pacienții participă activ la propria vindecare și în același timp beneficiază de terapie psihică. În contextul modern, în care adeseori medicația împotriva durerii creează dependență și nu de puține ori dezvoltă intoleranță, tot mai mult este cerută o alternativă valoroasă și anume terapia non-farmacologică a durerii.

Pentru a putea fi un bun asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare, îți este necesară o mare disponibilitate în înțelegerea pacientului, ca un tot unitar și unic, dând dovadă de o mare flexibilitate în gândire, acuitate polisenzorială și reale aptitudini de comunicare, totul îmbrăcat în haina empatiei, a dragostei pentru semeni și a dorinței permanente de a face bine.

Cerințele de pregătire teoretică și practică sunt foarte mari, presupunând o cunoaștere temeinică și o stăpânire perfectă a multiplelor tehnici de aplicare a terapiilor, precum și o dezvoltare a capacității de a lucra într-o echipă multidisciplinară, cu abilități specifice necesare în îngrijirea omului sănătos și bolnav.

Asistentul medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare:

 • observă starea generală a pacientului din punct de vedere anatomo-funcțional;
 • pregătește pacientul pentru investigații;
 • realizează o evaluare globală a aparatului locomotor (evaluarea posturii corecte a corpului în ortostatism și în mers, evaluarea gradului de mobilitate pasivă în articulații, evaluarea forței musculare);
 • identifică semnele clinice de suferință musculară și articulară (reflexele necondiționate și condiționate, manifestări patologice la nivelul aparatului locomotor: contracturi musculare, atrofie musculară etc.);
 • aplică tehnicile kinetice (tehnici kinetice dinamice: mobilizarea activă, mobilizarea pasivă; tehnici kinetice statice: contracția musculară, relaxarea musculară);
 • aplică proceduri de hidroterapie, termoterapie, electroterapie, fototerapie (băi de abur, saune, băi și împachetări de nămol, băi reci și băi calde de mâini, combaterea durerii cu ajutorul stimulilor electrici, utilizarea radiațiilor luminoase în tratamentul unor boli);
 • aplică manevrele de masaj în funcție de obiectivele propuse;
 • organizează programele de recuperare medicală pe grupe de afecțiuni;
 • administrează medicamentele prescrise de medic, respectând regulile și normele de administrare;
 • organizează programele de terapie ocupațională.

Celor ce își doresc să îmbrățișeze această profesie, de credință aș spune, școala noastră le oferă tot suportul, la un nivel calitativ european, pentru a-și împlini vocația. Participarea la schimburi de experiență în cadrul parteneriatelor bilaterale încheiate cu școli similare din Europa, accesul la informațiile de specialitate, prin biblioteca școlii, cabinetul de studiu al Catedrei de Balneofiziokinetoterapie și participarea la conferințe și sesiuni de comunicări științifice în domeniu, sunt câteva oportunități pentru o pregătire profesională de calitate. La finalul celor 3 ani de studiu, după obținerea certificatului de calificare profesională – nivel 5, recunoscut internațional, vei avea posibilități multiple de angajare, atât în țară, cât și în străinătate:

 • spitale și policlinici;
 • baze de tratament și recuperare din policlinici și spitale;
 • stațiuni balneoclimaterice;
 • cabinete și servicii private de refacere și recuperare;
 • sanatorii și centre de tratament ale copiilor;
 • cabinete medicale școlare;
 • centre SPA;
 • instituții de ocrotire și asistență socială;
 • acordarea îngrijirilor la domiciliu.

 prof. Gelu Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 404

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes