Joi, 14 octombrie a.c., ora 12.00, patru eleve ale scolii sanitare „VIA University College” din Silkeborg, Danemarca: Lotte Bloch Mortensen, Jane Justesen, Pernille Andersen Brosted si Sanne Winther Jensen vor sustine in fata elevilor Scolii Sanitare Postliceale ‘Carol Davila’ o prezentare a sistemului de sanatate si educatie din Danemarca. 

In perioada 4 oct – 15 oct a.c., Scoala Sanitara Postliceala „Carol Davila” este gazda primului schimb international de elevi din cadrul Modulului European de Nursing (ENM) din anul scolar 2010-2011. Elevele daneze au efectuat un stagiu de practica in mai multe spitale din Bucuresti (Spitalul de Urgenta, Spitalul Colentina, Spitalul Cantacuzino, Grigore Alexandrescu, Spitalul Elias) si au participat, de asemenea, la orele organizate in cadrul Scolii Sanitare Postliceale „Carol Davila”. 

Tot la inceputul lunii octombrie, in cadrul acestui parteneriat ENM dintre 26 de scoli sanitare din 13 tari europene, doua eleve in anul II la sectia AMG ale Scolii „Carol Davila” au plecat intr-un schimb de experienta in orasul Biel, Elvetia. 

Perioada de selectie si pregatire a elevilor a devenit din ce in ce mai stricta, ceea ce a condus la cresterea calitatii schimbului. Aseptarile noastre de la aceste schimburi de experienta au crescut comparativ cu anii trecuti, iar experienta acumulata pana in prezent ne ajuta acum in indeplinirea obiectivelor . Ne-am propus sa ridicam standardul de educatie al scolii noastre la nivel european si suntem mandri ca putem sustine si dezvolta relatii internationale cu tari precum Danemarca, Norvegia, Suedia, Elvetia etc. in folosul elevilor, dar si pentru promovarea sitemului roman de educatie si sanatate„, a declarat Prof.Maria Parlog, coordonatorul programului ENM

Modulul European de Nursing a fost fondat in anul 1994, prin conferinta de la Sussex, Anglia, pentru a oferi o structura internationala, cadru care sa asigure cele mai bune beneficii profesionale, ce pot fi castigate intr-un timp relativ scurt. 

Scopurile principale ale acestui modul sunt: dezvoltarea conceptului de cultura internationala si a diferentelor care exista intre tarile membre ENM, incurajarea elevilor in a dobandi o experienta practica foarte vasta, motivarea lor pentru a practica meseria de asistent medical la standarde europene si totodata sustinerea elevilor in dobandirea si impartasirea unor cunostinte si a unei experiente multiculturale. 

Scoala Sanitara Postliceala „Carol Davila” este singura institutie de profil din Bucuresti care face parte din programul ENM.

Gasesti acest articol si aici:

www.sfatulmedicului.ro
www.agerpres.ro
www.i-medic.ro
www.nuizer.ro
www.news.ro

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 103

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes