DSC02073Şcola noastră va fi reprezentată anul acesta în Norvegia la cea de-a 21 conferinţă a Modulului European de Nursing, desfăşurată în perioada 24-27 Aprilie a.c. de prof. Larisa Bănică, director Relaţii Internaţionale şi Coordonator ENM şi prof. Maria Pârlog, Director Coordonator Învăţământ Clinic.

Evenimentul găzduit anul acesta de Ostfold University College Fredrikstad, reuneşte reprezentanţii a celor 30 de membrii activi ai reţelei, cele mai bune colegii şi universităţi de nursing din 14 ţări europene.

Pe parcusul ultimelor 12 luni, reţeaua ENM a primit 4 cereri de noi membrii din partea a 3 şcoli din Belgia (Karel de Grote University College in Antwerp,   Artesis Hogeschool Antwerpen  in Merksem  şi Haute Ecole de Namur Liége Luxembourg Paramedical department Sainte Elisabeth, in Namur) şi Universitatea macedoneană Higher Medical School, “St Kliment Ohridski” University in Bitola. Două dintre şcolile membre: Instituto Superior de Saúde do Alto Ave, ISAVE in Póvoa de Lanhoso (Portugal) sunt declarate inactive în cadrul schimburilor în anul şcolar 2013 – 2014.

„Misiunea noastră la Conferinţa Anuală a modulului este de a promova valorile Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, şi de a sublinia importanţa schimburilor de elevi în asigurarea unei educații adecvate pentru viitoarele asistente medicale, în scopul  obținerii unor parametrii de performanță cât mai ridicaţi în această profesie”, ne-a spus prof. Larisa Bănică, Coordonator ENM.

DSC02131Peste 4000 de studenţi studiază în cele 5 facultăţi ale Ostfold University College Fredrikstad, din care 1300 urmeză cursuri  ale Facultăţii de Ştiinţe Medicale şi Sociale. După terminarea studiilor de 3 ani obţin180 de credite, iar viitoarele nurse pot aplica pentru obţinerea dreptului de liberă practică.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 177

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes