Elevii Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” (clasa I B – AMG) și ai Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu” (clasa a X-a A – Maya Simionescu), alături de prof. coordonator Cristina Costache, au făcut echipă în organizarea unui eveniment care a avut ca scop Educația pentru Sănătate și prevenția la Școala Gimnazială nr. 27, joi – 19 mai 2022.

Împreună au prezentat tehnici de prim ajutor extrem de utile în situații critice: resuscitarea cardio-respiratorie, manevra Heimlich, prim ajutor în caz de insolație, prim ajutor acordat victimei cu lipotimie.

Elevii gazdă au participat cu entuziasm, oferindu-se voluntari. Au aflat cu această ocazie și care sunt măsurile de prevenție pentru a nu ajunge la insolație sau lipotimie în zilele toride de vară.

Doamna director a Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu”, prof. Anca Grecu, a prezentat oferta educațională pentru anul școlar 2022 – 2023 și i-a invitat pe elevii Școlii Gimnaziale nr. 27 să participe la Ziua Porților Deschise, luni – 23 mai 2022.

 

prof. Raluca Brad

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 315

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes