O echipă a Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, formată din prof. Gelu Costache şi elevii: Ioana Pîrjolea, Alexandru Misail, Loredana Sandu şi Emanuel Dragomirescu, calificarea asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare, au susţinut  o sesiune de prezentări şi demonstraţii în cadrul Proiectului Educativ Regional „Învăţaţi să ajutaţi” la Colegiul Naţional „Matei Basarab” din Bucureşti.

Liceenii prezenţi au beneficiat de mai multe prezentări din sfera educaţiei pentru sănătate, de la igiena generală şi posturală la măsuri de prevenire a infectării cu virusuri gripale, prezentarea profesiei de asistent medical şi a ofertei educaţionale, dar şi demonstraţii interactive a tehnicilor de prim ajutor.

Scopul a fost transmiterea unor cunoştinţe ştiinţifice necesare şi conştientizarea liceenilor în adoptarea unor atitudini sanogene pentru creşterea calităţii vieţii.

 

prof. Gelu Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 207

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes